karta rostliny zobrazena tento rok 29x
Tropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Melampodium
Roste v Guatemale, Salvadoru a Mexiku v podobě polokeře. Kmínky jsou vystoupavé až vzpřímené a zpravidla ochlupené. Listy jsou přisedlé, čárkovité až kopinaté nebo úzce eliptické, špičaté nebo tupé, občas 3 - 5tilaločnaté, dlouhé 3 - 6cm, široké 0,2 - 2,7cm, báze je tupá nebo protáhlá, úkrojky bývají čárkovité a spodní strana je ochlupená. Květenstvím je stopkatý úbor délky 7 - 8mm, šířky 1 - 1,7cm, zákrov je široký 0,7 - 1cm, vnější listeny široce vejčité až kosočtvercovité, zašpičatělé, mírně ochlupený, okvětních lístků je 8 - 13ks, jsou žluté až žlutě oranžové, dlouhé 4 - 6mm, terčové květy jsou žlutě oranžové a v počtu 50 - 100ks. Plodem je nažka délky 2 - 3mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: M. angustifolium, M. heterophyllum, M. kunthianum, M. nelsonii, M. sericeum
Roste od USA po Brazílii jako jednoletka, trvalka nebo polokeř. Dorůstá výšky do 1m. Stonek je vzpřímený nebo poléhavý a větvený. Povrch může být ochlupený a drsný. Listy jsou křížmostojné, čárkovité až vejčité a mohou být peřenosečné až zubaté. Květenstvím je samostatný koncový nebo úžlabní úbor, zákrov je 2řadý, vnějších zákrovních lístků je 2 - 5, bývají na bázi srostlé, okvětních lístků je 3 - 13, jsou žluté až světle béžové, terčových květů je 3 - 110, jsou oboupohlavné a se 4 - 5ti laloky. Plodem je obvejčitá prakticky zploštělá nažka.
Vyhovují mu svahy na plném slunci s lehkou i chudou půdou. Nesnášejí narušení kořenů.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: