zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 339x

Byliny : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Matthiola

Matthiola fruticulosa (Fiala keříčkovitá)

Roste ve středozemí jako polokeř. Dorůstá výšky 10 - 40 (i 60)cm. Stonek je větvený zejména od báze. Povrch je ochlupený. Listy jsou střídavé, úzce podlouhlé až čárkovité, mohou být asymetricky zubaté, dlouhé (1 -) 4 - 7 (i 10)cm a široké 1 - 2 (i 5)mm. Květenstvím je 15 - 30tikvětý hrozen délky za plodu až 15cm, vlastní květy mají průměr 1 - 1,5cm, stopku za plodu délky 1,5mm, kališní lístky délky (0,6 -) 0,7 - 1 (i 1,2)cm, šířky 2 - 3mm, korunní lístky jsou žluté, dlouhé (0,7 -) 1,5 - 2cm a široké (1 -) 2 - 3 (i 5)mm. Plodem je šešule délky (2,5 -) 8 - 10,5 (i 12)cm, šířky 1 - 1,5mm a obsahuje mnoho podlouhlých křídlatých semen délky 1,5 - 2,2mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje ji čerstvý vzduch a písčitá půda.

Množí se semeny.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

Synonyma: Cheiranthus coronopifolius, Cheiranthus fruticulosus, Cheiranthus tristis, Hesperis angustifolia, Hesperis coronopifolia, Hesperis provincialis, Hesperis thessala, M. bolleana, M. coronopifolia, M. fruticulosa subsp. coronopifolia, M. fruticulosa subsp. fruticulosa, M. fruticulosa var. bolleana, M. fruticulosa var. coronopifolia, M. fruticulosa var. fruticulosa, M. fruticulosa var. genuina, M. fruticulosa var. provincialis, M. fruticulosa var. rigualii, M. fruticulosa var. sicula, M. fruticulosa var. thessala, M. provincialis, M. sabauda, M. stenopetala, M. telum, M. thessala, M. tristis, M. tristis var. sicula, Triceras fruticulosum

Popis rodu Matthiola

cenikceny již od 34,00 Kč s DPH

Roste zejména v Euroasii, dále v severní Africe jako jednoletka, dvouletka, trvalka nebo stálezelený polokeř. Listy bývají šedě zelené. Květy jsou 4četné, mohou být jednobarevné nebo dvoubarevné v široké škále kombinací. Plodem je šešule. Nejobvyklejšími druhy jsou M. incana a M. longipetala.

Vyhovuje ji chráněné místo, plné slunce a vlhká dobře propustná půda s neutrálním nebo zásaditým pH.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Brassicaceae (Brukvovité)

Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.

Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek