karta rostliny zobrazena tento rok 3x
poslední revize 01.12.2022
Tropické popínavé a převislé : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Marsdenia
Roste v Bhútánu jako popínavka. Listy jsou eliptické až vejčité, zašpičatělé až špičaté, prakticky kožovité, tmavězelené, dlouhé 6,5 - 20cm, široké 2,5 - 16cm, báze je klínovitá až zakulacená, spodní strana je světlá a řapíky jsou dlouhé 2 - 3cm. Květenstvím je bohatý vrcholík, vlastní květy jsou růžové až tmavě červené, mají 1 - 1,5cm stopku, kališní cípy jsou dlouhé 3,5 - 4,5mm, široké 2,5 - 3mm, koruna má trubku zvonkovitou, dlouhou 3 - 4mm, laloky jsou dlouhé 5 - 6mm a široké 2,5 - 4mm. Plodem je měchýřek délky 9 - 15cm, šířky 2 - 3cm a obsahuje vejčitě kopinatá semena délky 1,3 - 1,5cm a šířky 4 - 5mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste v tropech v podobě opadavého nebo stálezeleného keře, polokeře či byliny a bývají popínavé. Listy jsou vstřícné. Květenství je okoličnaté, latnaté nebo hroznovité, stopkaté, vrcholové nebo mimoúžlabní, vlastní květy jsou menší, kalich 5tidílný, pohárkovitý s tupými cípy, koruna je zvonkovitá, baňkovitá, nálevkovitá nebo kolovitá, 5tilaločná, jícen bývá ochlupený, laloky jsou tupé, zkroucené, pakorunku tvoří 5 vzpřímených zašpičatělých laloků a 5 tyčinek. Plodem je vřetenovitý nebo vejčitý zašpičatělý občas křídlatý měchýřek.
Množí se semeny nebo hřížením.
Vyhovuje ji vlhká půda bohatá na živiny a plné slunce.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
literatura: