karta rostliny zobrazena tento rok 54x
Byliny : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Malva
Roste v Evropě, západní Asii, Severní Americe a Austrálii jako větvená dvouletka až trvalka. Částečně plazivá lodyha dorůstá výšky 10 - 50 (i 70)cm. Palisty jsou vejčitě kopinaté, dlouhé 5mm a široké 2mm. Listy jsou vstřícné, občas 5 - 7milaločné, zubaté, v horní části jsou dlanitosečné, oboustranně ochlupené, dlouhé 1 - 3 (i 5)cm, široké (1 -) 1,3 - 4 (i 9)cm a řapíky jsou dlouhé 3 - 12 (i 25)cm. Květenství je (1 -) 3 - 4četné, má (0,5 -) 1 - 3cm stopku, kalich je dlouhý 5 - 8mm, laloky 3úhlé, široké 3 - 5mm, korunní lístky jsou tmavě růžové nebo bílé se světlerůžovým okrajem a tmavěrůžovými žilkami, dlouhé (0,7 -) 1 - 1,3 (i 1,4)cm a široké 3 - 4mm. Plody jsou zploštělé, průměru 5 - 6mm a obsahují tmavě hnědá ochlupená semena délky i šířky 1mm. Patří mezi staré léčivé rostliny.
Vyhovují ji okraje cest, náspy, okraje zdí, atp. s vyšším obsahem dusíku.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: M. fruticans, M. orbiculata, M. salvitellensis
Roste v teplých subtropických a tropických oblastech Afriky, Asie a Evropy jako jednoletka, dvouletka nebo trvalka. Listy jsou střídavé, laločnaté, podobné listům kontryhelu. Květy jsou 5tičeté, růžové, růžově fialové, modré nebo bílé a průměru 0,5 - 5cm. Plody jsou diskovité (lidově nazývané chlebíčky).
Vyhovuje jim plné slunce a sušší půda.
Množí se semeny, řízky nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: