karta rostliny zobrazena tento rok 116x
Byliny : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Malva
Roste v severní Africe, středozemí, Evropě až po střední Asii v podobě rozkladité jednoletky. Dorůstá výšky (7 -) 15 - 40 (i 60)cm. Povrch může být ochlupený. Palisty jsou kopinaté až vejčité, dlouhé 2 - 5mm a široké 1 - 2mm. Listy jsou obrysem kulaté, oboustranně ochlupené, zpravidla mají (3 -) 5 - 7 laloků, délku 2 - 4cm, šířku 3 - 9 (i 10)cm, báze je srdčitá a řapíky jsou dlouhé 3 - 17cm. Kvete v květenství (zřídka samostatnými květy) na 3 - 5mm stopce (za plodu až 1cm) v paždí listů, korunní lístky jsou bílé s růžovými vrcholy, max. délky jako kališní lístky délky 2 - 5 (i 6)mm. Plody jsou diskovité, okřídlené, průměru (3 -) 5 - 6mm a obsahují hnědě černá semena délky i šířky 1mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Althaea mareotica, Althaea microcarpa, Althaea parviflora, M. bivoniana, M. coronata, M. flexuosa, M. heterocarpa, M. mareotica, M. microcalyx, M. microcarpa, M. musiana, M. parviflora var. parviflora, M. polycarpa, M. simpliciuscula, M. trionoides
Roste v teplých subtropických a tropických oblastech Afriky, Asie a Evropy jako jednoletka, dvouletka nebo trvalka. Listy jsou střídavé, laločnaté, podobné listům kontryhelu. Květy jsou 5tičeté, růžové, růžově fialové, modré nebo bílé a průměru 0,5 - 5cm. Plody jsou diskovité (lidově nazývané chlebíčky).
Vyhovuje jim plné slunce a sušší půda.
Množí se semeny, řízky nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: