karta rostliny zobrazena tento rok 95x
Tropické stromy : Magnoliopsida / Malpighiales / Euphorbiaceae / Macaranga
Roste v tropické Africe v podobě stromu. Dorůstá výšky 15 - 37m. Borka je tmavě šedá. Palisty jsou 3úhle kopinaté a dlouhé 3mm. Listy jsou seskupené na koncích větví, úzce eliptické až obkopinaté, dlouhé 5 - 14cm, široké 2,5 - 5,5cm, žilnatinu tvoří 6 - 13 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 4,5cm. Květenství je úžlabní, samčí dlouhé 4 - 8,5cm, vlastní květy jsou přisedlé až téměř přisedlé, kalich 3laločný, laloky dlouhé 0,8mm, samičí květenství dlouhé 1,5 - 3cm, květy mají kalich 3laločný a laloky dlouhé 0,5mm. Plodem je příčně vejčitá až prakticky kulatá tmavě zelená tobolka délky 6 - 7mm a šířky 7 - 8mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: M. heudelotii, M. heudelotii var. nitida, M. lancifolia, M. rowlandii
Roste v tropech Afriky, Austrálie, Asie, Indického i Tichého oceánu v podobě stálezeleného stromu nebo keře. Vytváří palisty, zpravidla opadávající. Listy jsou střídavé nebo ve spirále, mohou být laločnaté a žilnatina je dlanitá nebo zpeřená. Květenstvím je úžlabní hrozen nebo lata, samčí květy jsou drobné, kalich 2 - 4laločný, korunní lístky nemají, samičí květy mají 2 - 4laločný kalich a korunní lístky také chybí. Plodem je (1 -) 2 - 3 (i 6)tilaločná tobolka. Nejznámějším druhem je M. tanarius.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Zahrnuje asi 300 rodů a na 7500 druhů. Centra druhové diversity jsou v jihovýchodní Asii a tropické Americe. Taxonomie této čeledi je velmi složitá. Podrobnější informace v angličtině můžete zjistit na http://en.wikipedia.org/wiki/Taxonomy_of_the_Euphorbiaceae . Pryšce jsou typické tím, že roní jedovaté bílé mléko zvané latex.
Rostliny mohou být jedno- i dvoudomé. Většina z nich jsou byliny (včetně sukulentů), ale některé, zejména tropické, jsou stromy nebo keře. Listy mohou být střídavé, protistojné (málokdy) a i s palisty (degradované na vlásečnice nebo ostny). Většinou jsou jednoduché. V případě složených pak mají vždy dlanitý tvar, nikdy zpeřený. Květy tvoří složitá květenství - větve vytvářejí lichookolík, listeny přeslen. Plodem je pak tobolka, občas bobule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: