karta rostliny zobrazena tento rok 18x
Palmy a cykasy : Liliopsida / Arecales / Arecaceae / Lytocaryum
Je nejméně pěstovaným druhem.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Malý rod Lytocaryum čítá pouhé 3 druhy drobných palem z jihovýchodní Brazílie. Mají jemné a temné olistění zpeřených listů. Výška obvykle nepřesahuje 2m a průměr kmínku je stěží větší než 5cm. Mají jednopohlavné květy a jsou jednodomé. Klíčení bývá rozvleklé a může trvat i několik měsíců. Semena jsou v poměru k velikosti palem robustní, kulatá. Všechny tři druhy rostou pomalu, což je pro bytové podmínky příjemná vlastnost. V obchodech se však nabízejí velmi vzácně a jsou drahé.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří mezi jednoděložné rostliny. Znamená to například, že vytvářený stonek netloustne jako u dvouděložných anebo úplně chybí. Tato čeleď je lidově označována jako palmy a je jedinou čeledí řádu arekotvarých. Většinou pochází z tropů nebo subtropů. Nejjižněji rostoucí palmou je Rhopalostylis sapida rostoucí na 44 rovnoběžce na Chatmanových ostrovech a nejseverjněji rostoucí palmou je Chamaerops humilis, který dosahuje 44 rovnoběžky v jižní Francii. Existuje asi 189 rodů a 2361 druhů. Existují tyto podčeledě:
Najdeme v ní keře, vysoké i nízké stromy a dokonce i liány. Listy se nacházejí pouze na konci ve tvaru chocholu, jsou stálozelené, dlanitého nebo 1x (vzácně 2x) zpeřeného tvaru. Rostliny mohou být jednodorné nebo dvoudorné. Bílé nebo béžové květy jsou většinou jednopohlavné, drobné, tvořící husté laty. Plodem je bobule nebo peckovice (s jedinou peckou). Palmy mají široké využití v zemědělství i průmyslu.
Pro pěstování pro ně většinou platí, že by neměli přijít na přímé slunce, mají rády rozptýlené světlo a rosení. Přesazovat by se měly pouze v případě nutnosti protože jej špatně snášejí a nedoporučuje se je také přenášet na jiné místo (mnohdy stačí o 1m nebo jiné natočení). Jsou pak schopné na dlouhou dobu zastavit růst.
Zdroje:
literatura: