karta rostliny zobrazena tento rok 75x
poslední revize 18.10.2013
Subtropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Lyonia
Patří mezi endemity Jamajky. Roste v podobě stálezeleného vzpřímeného keře nebo stromu o výšce až 7 (i 10)m. Borka je hnědošedá, větve mírně hranaté, štíhlé a ochlupené. Listy mají eliptický až mírně vejčitý či obvejčitý tvar, bázi klínovitou nebo zaoblenou, konec zašpičatělý nebo uťatý, povrch kožovitý, okraj mírně podvinutý, řapíky mají délku 0,3 - 1,4cm, celková délka je 2,5 - 11cm a šířka 1 - 5,5cm. Kvete ve svazečkovitém 5 - 15tičetném květenství se 0,4 - 1,1cm stopkou. Květy jsou 4 - 6tičetné, válcovité, občas baňkovité, bílé, dlouhé 4 - 7cm a široké 2 - 4,5mm. Plodem je eliptická až vejčitá ochlupená tobolka délky 4 - 7mm a šířky 3 - 4mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Leucothoe jamaicensis, L. fasciculata, Xolisma fasciculata
Rodové jméno bylo vybráno na počest amerického sběratele Johna Lyona (1514 - 1592). Roste v Severní Americe, Himálaji a východní Asii v podobě opadavého nebo stálezeleného keře (i nízkého stromu). Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, celokrajné nebo zubaté, bývají kožovité, zašpičatělé a na spodní straně se šupinkami. Kvete baňkovitými nebo trubkovitě zvonkovými květy v postranních svazečcích nebo hroznech či koncových latách, vlastní květy jsou bílé, béžové nebo červené a zvonkovité. Plodem je tobolka s drobnými semeny.
Vyhovují ji vlhké rašelinné kyselé půdy v polostínu. Vyžadují ochranu na zimu.
Množí se semeny, řízky nebo hřížením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: