karta rostliny zobrazena tento rok 112x
Skalničky : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Lupinus
Roste na západě Severní Ameriky jako krátkověká trvalka. Dorůstá výšky 0,15 - 0,9 (i 1,5)m. Listy se dlanitě skládají z (9 -) 10 - 15 (i 18)ti kopinatých lístků dlouhých 3 - 15cm, spodní strana je ochlupená a řapíky mají min. 2násobnou délku lístků. Kvete v 40cm hroznu tvořeném 50 - 80ti modrými, růžovými či modrofialovými (i bílými) květy, kalich má pysky drobně zubaté, koruna je 3x delší kalicha. Plodem je až 4cm úzce kopinatý zploštělý ochlupený lusk s max. 5mm semeny. Používá se i jako zelené hnojení. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji světlé okraje lesů a spíše mírně kyselé půdy bohaté na živiny.
Množí se semeny nebo kořenovými řízky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: L. amplus, L. arcticus var. humicola, L. elongatus, L. grandifolius, L. procerus, L. subsericeus, L. superbus, L. tooelensis, L. wyethii subsp. wyethii
Centrem diverzity je Jižní Amerika a západ Severní Ameriky, zbytek je z jižní Evropy, severní a východní Afriky, Blízkého Východu, jednotlivci i odjinud, některé druhy jsou jednoletky, naleznou se ale i keře o výšce 0,3 - 1,5 (i 3)m nebo dokonce 8m stromy s průměrem kmene 20cm. Listy tvoří několik (5 - 28) paprsčitých kopinatých lístků vyrůstajících ze stejného středu. Květenstvím je vzpřímený hrozen, vlastní květy jsou motýlokvěté, modré, fialové, růžové, bílé, žluté, oranžové i červené. Plodem je lusk. Existuje velké množství hybridů a jiných vnitrodruhových taxonů, např.:
Vyhovuje ji plné slunce, snese však i polostín. Půda by měla být propustná, bohatá na živiny v zimě vlhká a v létě suchá. Kořeny vážou dusík a obohacují tak půdu.
Množí se semeny, řízky nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: