karta rostliny zobrazena tento rok 20x
Zelenina : Magnoliopsida / Cucurbitales / Cucurbitaceae / Luffa
Roste v Pákistánu, Indii, Bangladéši a severu tropické Afriky jako liána. Stonek je sukulentní a může být ochlupený. Listy mohou být kulaté až hluboce 5tilaločné, laloky jsou drobně zubaté, mohou být zakulacené až špičaté a řapík má délku až 12cm. Kvete bílými stopkatými květy o průměru 2,5cm, samčí v až 15cm dlouhém 5 - 12tikvětém hroznu, kalich je ochlupený, má trubku délky 5,6mm, laloky kopinaté, špičaté, korunní lístky jsou vejčité, zašpičatělé, na bázi ochlupené a dlouhé 1 - 1,2cm. Plody jsou podlouhlé až vejčité, dlouhé 2 - 5cm, s 4 - 7mm dlouhými štětinami a obsahují vejčitá černá semena délky 4 - 5mm, šířky 3 - 5mm a tloušťky 2mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Roste v tropech jihovýchodní Asie jako jednodomá popínavá jednoletka. Kvete jednopohlavnými žlutými květy. Plody jsou dlouze válcovité, okurkovité bobule a uvnitř se nacházejí černá matná semena. Využívá se v lidovém léčitelství.
Potřebuje plné slunce, teplo a půdu bohatou na živiny.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 125 rodů s až 960 druhy. Jedná se o velmi známou čeleď díky jedlým plodům jejich rostlin. Patří sem dýně, okurky, melouny, atp. Některé plody ale neslouží ke konzumaci a dají se naopak využít k výrobě hudebních nástrojů, nádob, léků, atd. Pochází zejména z tropů Ameriky, Afriky i Asie. Stonky jsou převážně popínavé nebo plazivé či liánovité a často také ochlupené. Jedná se tedy převážně o byliny s úponkami, ale najdou se i dřevnaté druhy nebo sukuleny se stonkovou hlízou. Listy vytváří střídavé, jednoduché nebo dlanitě laločnaté. Obvykle kvetou velkými jednopohlavnými bílými nebo žlutými květy. Plodem je tobolka nebo bobule. Množí se semeny.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: