karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 26.05.2021
Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Boraginaceae / Alkanna
Roste od Řecka po severovýchodní Afriku, Arabský poloostrov a Arménii jako trvalka. Dorůstá výšky 30 - 50 (i75)cm. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, od báze větvená a je žláznatě ochlupená. Listy vytvářející přízemní růžici jsou kopinaté, dlouhé 10 - 20cm, žláznatě ochlupené, lodyžní jsou střídavé, vejčitěkopinaté, přisedlé až poloobjímavé a zvlněné. Květe bílými, žlutými až oranžovými květy v paždí štětinatých žláznatě ochlupených listenů, podkvětní listeny jsou cca 2x delší kalicha, květy mají délku do 1,3cm, šířku 9mm, 5 ochlupených kališních lístků, koruna je nálevkovitá, 5ticípá a vydávají sladké aroma. Plodem je tvrdka.
Vyhovují ji kamenité polopouště a step, chudé dobře propustné půdy, plné slunce a suchý zimní režim.
Množí se semeny, dělením nebo kořenovými řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 6 - 9
Synonyma: A. hellenica, A. orientalis var. hellenica, Anchusa orientalis, Camptocarpus orientalis, Lithospermum orientale
Roste od jižní Evropy po severozápadní Afriku a Írán jako trsnatá jednoletka nebo stálezelené trvalka. Povrch je ochlupený. Stonky jsou listnaté, v horní části větvené. Květenství je jednostranné, vijan, vlastní květy nálevkovité, zpravidla modré, ale můžou být i bílé nebo žluté. Plodem je tvrdka. Nejznámějším druhem je A. tinctoria.
Vyhovuje mu plno slunce a chudá půda. Je mrazuvzdorný.
Množí se semeny, dělením nebo kořenovými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní 100 - 150 rodů a na 2000 druhů. Patří mezi jednoletky i trvalky. Jedná se nejčastěji o byliny, dále keře, stromy i liány. Povrch bývá opatřený chloupky nebo je jinak zdrsnělý. Zpravidla střídavé listy bývají celokrajné bez výkrojků a bez palistů. Mívají různé velikosti v závislosti na vzdálenosti od země. Květy jsou obvykle oboupohlavné, zvonkovitě až trubkovitě tvarované a vyrůstají ve vijanu. Plodem je jednosemenná tvrdka, peckovice nebo tobolka. Mezi nejznámější zástupce patří Brutnák, Plicník nebo Kostival.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: