zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 1x

poslední revize 22.11.2007

Sukulenty : Magnoliopsida / Caryophyllales / Aizoaceae / Lithops

Lithops werneri

Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Popis rodu Lithops

cenikceny již od 25,00 Kč s DPH

Roste v jižní Africe. Jsou známy především pod názvem „Živé kameny“ nebo také někdy „Kvetoucí kameny“. V překladu do češtiny slovo Lithops znamená „podobný kameni“. Nevytváří stonek, tělo tvoří dvojice sukulentních listů, mezi nimiž je dle druhu různě velká spára, barva se pohybuje od zelené a šedozelené po růžovou až červenorůžovou, jsou doplněny drobnými průsvitnými místy., které tvoří na povrchu listů unikátní kresbu. Jejich význam spočívá v tom, že jimi proniká do nitra rostlin sluneční záření umožňující fotosyntézu. Kvete žlutými nebo bílými květy, které se otvírají se kolem poledne a na noc se zavírají. Tento rod je specifický tím, že prof. Cole z Johannesburgu každou unikátní populaci označil číslem Cxxx, které odpovídají jednotlivým taxonům.

Růst je pomalý. Vyžadují maximální možné osvětlení v létě i přes zimu. Zaléváme je od dubna do října po vyschnutí substrátu. Je to tedy asi jednou za týden až 14 dní. Jelikož se jako dekorace na povrchu substrátu často používají různé kamínky, musíme si dát pozor na přelití tím, abychom rostliny nezalily dříve než substrát důkladně proschne. Platí zásada, že je lepší zalít vydatně ale málo často. V zimních měsících (u starších rostlin po odkvětu) nezaléváme vůbec. V tomto období nastává období jejich klidu, kdy starý pár listů začíná jakoby uvadat a uvnitř se začínají rodit listy nové. Toto „převlékání“ trvá prakticky celou zimu. Na jaře ze starého páru listů zůstává pouze suchá slupka. To je ten pravý okamžik na první zálivku. Pěstujeme raději v menších, ale vysokých květináčích. Jako substrát je vhodná směs zeminy pro vápnomilné rostliny smíchaná s hrubozrnným pískem a drcenou antukou zbavenou od prachových částí. Na dno květináče dáme drenáž z kamínků, která usnadní odtok přebytečné vody po zálivce a uchrání tak skromný (ale hluboký) kořenový systém před možnou hnilobou. Optimální zimování je při teplotě 10 - 15 °C, ale je bez problémů možné i při pokojové teplotě. Rostlinám se snažíme zajistit hlavně dostatek světla.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2025                 DONATE / příspěvek na provoz stránek