karta rostliny zobrazena tento rok 80x
poslední revize 27.02.2024
Skalničky : Magnoliopsida / Dipsacales / Caprifoliaceae
Rodové jméno pojmenoval Carl Linné po sobě (1707 - 1778). Existuje pouze 1 druh.
Roste v chladnějších polohách severní polokoule (včetně arktických) jako stálezelená i půdokryvná trvalka nebo polokeř. Dorůstá výšky 20 - 30 (i 40)cm. Stonky jsou plazivé, dlouhé až 4m při průměru 1 - 3mm. Postranní větve jsou dlouhé pouze 2 - 20cm. Listy jsou vstřícné, eliptické, drobně pilovité, dlouhé 0,3 - 1cm a široké 2 - 7mm. Kvete na vzpřímeném stonku chudokvětými vidlany z růžových trychtýřově zvonkovitých převislých světle růžových nebo bílých květů délky 7 - 1,2cm na 5 - 8cm stopce. Plodem je nažka. Patří mezi chráněné a u nás nejspíše vyhynulé druhy A1. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje kyselou půdu (rašeliniště, kosodřeviny, smrčiny, atp.) chlad, plné slunce anebo polostín. Dokáže růst i na padlých kmenech.
Množí se semeny, řízky nebo dělením.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112
klimatická USDA zóna: 2 - 8
literatura:
Je třeba rozlišovat tyto dva rostlinné rody.Třebaže jejich česká jména jsou velmi podobná a oba rody patří do stejné čeledi - zimolezovité-Caprifoliaceae,jsou to naprosto rozdílné rostliny. Zimolezy - Lonicera, jsou různě velké keře, nebo liany.Některý z ovíjivých druhů máte zřejmě na mysli při ozelenění pergoly. Naproti tomu zimozel - Linnaea,jsou poměrně drobné, plazivé trvalky, rostoucí u nás v horách.Jsou vhodné do alpina. Takže na ozelenění pergoly hledejte např. Lonicera(zimolez) caprifolium,L.x heckrottii,L.periclymenum,L.brownii, nebo jejich odrůdy.Množí se poměrně snadno hřížením výhonů, nebo dřevitými řízky,řezanými koncem podzimu.