karta rostliny zobrazena tento rok 143x
Bylinky : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Lepidium
Pochází z Evropy. Patří mezi jednoletky nebo dvouletky. Dorůstá výšky (15 -) 20 - 30 (i 80)cm a je jemně ochlupená. Pod zemí vytváří jednohlavý kořen. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou dlouhé 5 - 13cm, široké 1 - 3cm, lodyžní jsou střídavé, střelovitě tvarované a mají pilový okraj, délku 2 - 6cm a šířku 0,7 - 1,4cm. Kvete v hroznu bílými kvítky, kališní lístky jsou dlouhé 0,8 - 1mm a korunní jsou dlouhé 1 - 2mm. Plodem je šešule délky 5 - 7mm, šířky 3mm a obsahuje 2 hnědá 2,5mm semena. Používá se v léčitelství.
Vyhovují ji náspy, rumiště, skládky, atp.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Crucifera lepidium, Iberis campestris, Lasioptera campestris, Lepia accedens, Lepia campestris, Lepia campicola, Lepia errabunda, L. accedens, L. campestre f. glabratum, L. campestre var. glabratum, L. campicolum, L. denticulatum, L. errabundum, L. vagum, Neolepia campestris, Thlaspi campestre, Thlaspi vulgatius
Listy vytvářejí přízemní růžici. Vyrůstají také na stonku, ale jsou menší. Květenství jsou hustá, bílá nebo žlutá. Plodem je tobolka nebo šešule. Některé druhy se využívají v potravinářství při výrobě hořčice.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: