karta rostliny zobrazena tento rok 164x
Bylinky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Lavandula
Roste v západním středozemí, především v Pyrenejích a jiných pohořích Španělska v podobě stálezeleného polokeře. Dorůstá výšky (0,2 -) 0,4 - 0,6 (i 1,5)m. Lodyhy jsou v horní části 4hranné a ochlupené. Listy jsou přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, podvinuté, v mládí bíle plstnaté, zelené až šedozelené, dlouhé 2 - 4 (i 6)cm dlouhé a široké (2 -) 4 - 6mm. Kvete fialovými květy v dlouze stopkatých lichopřeslenech z přerušovaných klasů délky 2 - 3,5cm na dlouhých stopkách, podkvětní listeny jsou kosočtvercovité až obvejčité, dlouhé 3 - 4mm, žilnaté, hnědofialové, vlastní květy krátce stopkaté, kalich trubkovitý s 13ti žilkami, délky 4,5 - 7mm, cípy nestejné, horní s obsrdčitým fialově ochlupeným přívěskem, koruna je 2pyská, dlouhá (0,8 -) 1 - 1,2cm, modrá až fialová a horní pysk je 2 - 3zubý. Plodem je tvrdka. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje teplé a suché místo ideálně ve vápenité písčité lehké půdě chudší na živiny. Nevadí ani kameny. Na zimu rostlinu chraňte např. listím, netkanou textilií, atp. Odolává teplotám do -10°C, ale vymrzá. Sestřih se provádí až do dřevnatějící části. Používá se v kosmetickém průmyslu a v léčitelství. Po odkvětu se mírně zastřihává. V hojené míře se pěstuje v Provance, Francie.
Množí se semeny, dělením trsů nebo řízky z jednoletých výhonů.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 6 - 10
Synonyma: L. officinalis
Roste v středozemí, dále po tropickou Afriku a Indii v podobě aromatického polokeře. Dorůstá zpravidla výšky i šířky 60 - 90cm. Listy bývají šedě zelené. Květenstvím je 3 - 10tikvětý lichopřeslen v přímém lichohroznu, vlastní květy jsou bledě fialové až modře fialové. Plodem je tvrdka. Existují vnitrodruhové taxony:
Levanduli vyhovuje slunné stanoviště a zpravidla vápenitá (i kyselá) půda. Na jaře je vhodné provézt mírné seříznutí.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: