karta rostliny zobrazena tento rok 31x
Bodláky : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Lagochilus
Roste na západní Sibiři a v Mongolsku. Patří mezi trvalky. Vytváří několik na bázi dřevnatých větvených stonků. Spodní část stejně jako v blízkosti květů je ochlupená. Listy mají délku 10 - 20cm, jsou lysé, téměř přisedlé, tuhé a vzpřímené, tvaru kosočtvercového se 3 - 5ti zuby zakončenými drobným trnem. Kvete okrově zbarvenými pyskatými květy po 2 - 4ks v paždí horních listů v listenech.
Vyhovují mu chudé písčité půdy, sucho a plné slunce.
Množí se semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: L. ilicifolius var. tomentosus
Pochází z oblastí od střední Asie po Blízký Východ (Írán, Pakistán, Turkmenistán, Uzbekistán, atd.). Rodové jméno pochází ze složeniny 2 řeckých slov lagos = zajíc a cheilos = ret. Odkazuje na tvar horní části květu. Báze může být dřevnatá. Kvete trubkovitými až zvonkovými 2pyskatými květy. Nejznámějším druhem je L. inebrians.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: