karta rostliny zobrazena tento rok 68x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Melanoseris
Roste v Pákistánu v podobě polokeře. Dorůstá výšky 0,6 - 1,2m. Povrch může být řídce ochlupený. Přízemní listy jsou mohou být i přisedlé, peřeně laločnaté až zubaté, špičaté až zašpičatělé, vrcholový lalok je vejčitě 3úhlý, dlouhé 3 - 9 (i 12)cm, široké 4 - 6cm, lodyžní listy jsou přisedlé, lyrovitě peřeně laločnaté a zubaté. Květenstvím je úbor v latě nebo hroznu, zákrov je válcovitý, dlouhý 1,5 - 2cm, široký 5mm, tvoří jej 10 - 15 zákrovních lístků ve 2 - 3 řadách, vnější jsou vejčité, dlouhé 3 - 5mm, široké 2mm, střední jsou vejčitě kopinaté, dlouhé (0,6 -) 0,8 - 1cm, široké 2 - 2,5mm, vnitřní jsou dlouhé 1,2 - 1,6 (i 1,8)cm, široké 1,5 - 2mm a okvětní lístky jsou modré. Plodem je hnědě černá úzce eliptická zploštělá nažka délky 5 - 8mm, šířky 1,2mm, s 5 - 7 (i 9)ti žebry, zobákem a chmýrem délky 7 - 8mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Cicerbita decipiens, Cicerbita decipiens var. multifida, Cicerbita decipiens var. pakistanica, Kovalevskiella decipiens, Lactuca decipiens, Lactuca decipiens var. decipiens, Lactuca decipiens var. multifida, Mulgedium decipiens
Roste od Íránu po Čínu, Indočínu a Jávu. Květenstvím je úbor. Plodem je nažka.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: