karta rostliny zobrazena tento rok 4x
poslední revize 20.12.2023
Subtropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Laburnum
Roste v horách střední a jižní Evropy v podobě opadavého keře nebo stromu s rozkladitou korunou. Dorůstá výšky (2 -) 4 - 13 (i 15)m a šířky 3 - 8m. Kromě spodní strany mladých listů je celý povrch holý. Borka je tmavě šedá a rozpukaná. Větve jsou metlovité, v mládí šedozelené a přitiskle ochlupené. Listy jsou střídavé, 3četné, vlastní lístky eliptické, vejčité nebo obvejčité, zakulacené (i s hrotem), tmavězelené, dlouhé 3 - 8cm, široké 2,5cm, báze zakulacená až široce klínovitá, spodní strana je našedlá, přitiskle ochlupená a řapík má délku 2 - 6 (i 6,3)cm. Převislé 14 - 25tičetné hrozny jsou dlouhé 10 - 20 (i 40)cm, vlastní květy mají kalich asymetrický, zvonkovitý, 2pyský, velikosti 5mm, koruna je žlutá, dlouhá 2cm, pavéza na bázi nahnědlá, stopky jsou kratší květů a listence jsou čárkovité. Plodem je plstnatý světlehnědý lusk délky 4 - 6 (i 8)cm a obsahuje 2 - 6 (i 9) černých mírně okřídlených semen. Je jedovatý. Existují vnitrodruhové taxony:
Řez není nutný, ale pokud jej chcete provézt, vhodná doba je uprostřed zimy nebo na začátku jara. Nemá speciální nároky na půdu, lepší je sušší, vápenitá a plné slunce. Dobře snáší znečištěné prostředí. Je plně mrazuvzdorný.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 3 - 9
Synonyma: Cytisus laburnum, L. vulgare
Roste v horách jižní Evropy a Malé Asie v podobě opadavého keře až nízkého stromu. Borka je zelená. Větve jsou dlouhé a postranní převislé. Palisty jsou drobné. Listy jsou střídavé, 3četné a vlastní lístky jsou celokrajné. Květenstvím je žlutý převislý hrozen, listeny i listence jsou drobné, vlastní květy mají kalich asymetricky zvonkovitý, 2pyský, krátce 5tizubý, horní pysk má 2zuby, spodní 3, pavéza je mírně delší člunku a křídel, křídla jsou obvejčitá a mají 10 tyčinek. Plodem je dlouze stopkatý zploštělý až čárkovitý mírně křídlatý lusk s černými ledvinitými semeny. Všechny části jsou až smrtelně jedovaté!
Potřebuje přímé slunce a vlhká středně úrodná ideálně zásaditá půda.
Množí se semeny, řízky, roubováním nebo očkováním.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: