karta rostliny zobrazena tento rok 7x
Sukulenty : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Kalanchoe
Roste v tropickém Himálaji, Kašmíru, Indii, Číně a Bhútánu v podobě sukulentního větveného vzpřímeného polokeře. Dorůstá výšky 0,3 - 1,2m. Listy jsou vstřícné, ztlustlé, lžičkovité, zvlněně vroubkované, dlouhé 8 - 17cm, široké 2,5 - 8cm a řapíky jsou dlouhé 2 - 5cm. Květenství je okoličnaté až latnaté, vlastní květy jsou oboupohlavné, 4četné, vzpřímené, mají 3 - 8mm stopku, kalich má laloky na bázi srostlé, 3úhlé, špičaté, dlouhé 0,7 - 1cm, široké 2 - 4mm, koruna je žlutá, laloky vejčité, špičaté, dlouhé 0,5 - 2,1cm a široké 4 - 7mm. Plodem je měchýřek délky 0,6 - 1cm, šířky 2 - 4mm a obsahuje podlouhlá semena délky 0,5 - 1mm a šířky 0,1 - 0,2mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Roste zejména na Madagaskaru, dále pak na Sokotře, v jižní Africe a Asii v podobě sukulentní trvalky, liány, polokeře nebo keře. Dorůstá délky 0,15 - 3,5m. Listy jsou sukulentní, vstřícné, celokrajné nebo peřenoklané. Kvete v terminální vrcholičnaté latě bílými, žlutými, oranžovými, červenými, růžově fialovými nebo hnědými květy, vlastní květy mají 4četný kalich, koruna bývá trubkovitá se 4dílným lemem a zpravidla 8mi tyčinkami. Plodem je měchýřek. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunce, max. mírný stín. Hodí se pro pěstování v suchých vytápěných bytech a navíc je nenáročné. Stačí ji dopřát dostatek světla a tepla (min. 7 - 15°C), v létě může být umístěna i venku na přímém slunci a dobře propustná půda. Pokud chcete aby vytvořila květy, tak nutně potřebuje denně 10hod tmy. Můžete si pomoct nějakým krytem, např. z krabice. Rostlinu v případě potřeby můžete po odkvětu i seřezávat. Můžete vyzkoušet i hydroponické pěstování. Zaléváme tak, aby rostlina měla stále mírně vlhký substrát. Ne však přemokřený. Hnojíme do rozkvětu jednou za 2 - 3 týdny.
Množí se semeny nebo vrcholovými řízky, kde řeznou ránu ošetříme stimulátorem. Umístěte jej pak do květináče do teploty kolem 20°C a zakryjte mikrotenovým sáčkem. Aby se rostlina nezapařila, 1x denně sáček sejměte a nechte vzduch vyvětrat. Na květník by v době zakořeňování nemělo dopadat přímé slunce. Měla by zakořenit za 3 týdny. Některé druhy vytvářejí dceřiné rostlinky na okraji listů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.
Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: