karta rostliny zobrazena tento rok 442x
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae / Juniperus
Roste ve středozemí od Španělska po Sýrii, dále v Bulharsku a na Kavkaze v podobě křovitého keře nebo stromu v hustou kuželovitou korunou. Dorůstá výšky 3 - 6m. Listy jsou čárkovité, ostré, pružné, dlouhé 2 - 2,5cm, široké u báze 1 - 2mm. Samičí šištice jsou kulovité až vejčité, hnědočervené až hnědočerné, v mládí modře ojíněné a široké 1,2 - 1,5cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: J. attica, J. biasolettii, J. communis var. macrocarpa, J. elliptica, J. lobelii, J. macrocarpa var. ellipsoidea, J. macrocarpa var. globosa, J. macrocarpa var. lobelii, J. major, J. neaboriensis, J. oblongata, J. oxycedrus subsp. macrocarpa, J. oxycedrus var. globosa, J. oxycedrus var. lobelii, J. oxycedrus var. macrocarpa, J. sphaerocarpa, J. umbilicata, J. willkommii, Sabina phoenicea var. lobelii
Roste na severní polokouli v podobě dlouhověkého stálezeleného zpravidla dvoudomého keře nebo stromu. Habitus může být sloupovitý, rozkladitý i poléhavý. Dřevo je velice tvrdé a narůžovělé. Listy jsou jehlicovité pichlavé nebo šupinaté. Plodem jsou modře černé nebo načervenalé bobule, kterým se říká jalovička. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná půda. Hostiteli rzi hrušňové jsou druhy: J. sabina, J. x media, J. chinensis, J. scopulorum a občas i J. virginiana. Naopak hostiteli rzi hrušňové nejsou: J. communis, J. conferta, J. horizontalis, J. procumbens a J. squamata.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Čeleď se dále dělí na podčeledě:
Existuje 27 - 30 rodů se 130 - 140 druhy. Rostou v podobě opadavých, poloopadavách nebo stálezelných stromů či keřů. Dorůstají výšek 1 - 116. Barva borky bývá oranžovohnědá až červenohnědá. Listy vyrůstají buď ve spirále v párech natočených vzájemě o 90° nebo křížem po 3 nebo 4. Semenné šišky jsou buď dřevité nebo kožovité (kuličky jalovce). Mezi nejznámější zástupce patří: Cypřiš, Jalovec a Zerav/Tůje.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: