karta rostliny zobrazena tento rok 7x
poslední revize 11.08.2017
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae / Juniperus
Roste v Číně v podobě jednodomého (i dvoudomého) stromu (i keře). Větvičky jsou husté, zpravidla rovné (i mírně 4hranné), tlusté 1 - 2mm. Jehlicovité listy vyrůstají na mladých exemplářích v 3četných přeslenech, mají délku 4 - 8mm, šupinovité listy jsou křížmovstřícné (i v 3četných přeslenech), vejčitě kosočtvercovité, tupé a dlouhé 1 - 3mm. Samčí šištice jsou prakticky kulaté, v průměru mají 2mm, samičí šištice vzpřímené, hnědé, černé nebo tmavě růžovofialové, vejčité až prakticky kulaté, dlouhé 0,9 - 1,6cmm, široké 0,7 - 1,3cm a obsahují 1 vejčité, obvejčité (i kulovité) semeno délky 0,7 - 1,1cm a šířky 6 - 8mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: J. distans, J. potaninii, J. zaidamensis, J. zaidamensis f. sqarrosa, J. zaidamensis f. squarrosa, Sabina potaninii, Sabina tibetica
Roste na severní polokouli v podobě dlouhověkého stálezeleného zpravidla dvoudomého keře nebo stromu. Habitus může být sloupovitý, rozkladitý i poléhavý. Dřevo je velice tvrdé a narůžovělé. Listy jsou jehlicovité pichlavé nebo šupinaté. Plodem jsou modře černé nebo načervenalé bobule, kterým se říká jalovička. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná půda. Hostiteli rzi hrušňové jsou druhy: J. sabina, J. x media, J. chinensis, J. scopulorum a občas i J. virginiana. Naopak hostiteli rzi hrušňové nejsou: J. communis, J. conferta, J. horizontalis, J. procumbens a J. squamata.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Čeleď se dále dělí na podčeledě:
Existuje 27 - 30 rodů se 130 - 140 druhy. Rostou v podobě opadavých, poloopadavách nebo stálezelných stromů či keřů. Dorůstají výšek 1 - 116. Barva borky bývá oranžovohnědá až červenohnědá. Listy vyrůstají buď ve spirále v párech natočených vzájemě o 90° nebo křížem po 3 nebo 4. Semenné šišky jsou buď dřevité nebo kožovité (kuličky jalovce). Mezi nejznámější zástupce patří: Cypřiš, Jalovec a Zerav/Tůje.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: