karta rostliny zobrazena tento rok 11x
poslední revize 26.11.2021
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae / Juniperus
Roste jižní Evropě s přesahem na Kavkaz a do Íránu v podobě stálezeleného a dvoudomého kuželovitého stromu nebo keře. Dorůstá výšky 6 - 10 (i 14)m. Borka je šedá až hnědočervená a odlupuje se v úzkých proužcích. Koncové větvičky jsou hranaté. Listy jsou šídlovité, vyrůstají v 3četných přeslenech, ostré, tuhé, dlouhé 1 - 2cm, na horní straně mají 2 stomatální pruhy a spodní strana je kýlnatá. Samčí šištice mají barvu žlutou; samičí šištice jsou samostatné, kulaté až obvejčité, hnědočervené, průměru 1 - 1,8cm, obsahují 3 hnědočervená semena, 3 - 6 šupin, dozrávají 2. rokem a obsahují vejčitá hranatá semena. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu skalnatá místa, makchie i garigue.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: J. glauca, J. heterocarpa, J. oxycedrina, J. oxycedrus f. viridis, J. oxycedrus var. brachyphylla, J. oxycedrus var. wittmanniana, J. rufescens, J. souliei, J. tenella, J. wittmanniana, Oxycedrus echinoformis, Oxycedrus ericoides, Oxycedrus withmanniana
Roste na severní polokouli v podobě dlouhověkého stálezeleného zpravidla dvoudomého keře nebo stromu. Habitus může být sloupovitý, rozkladitý i poléhavý. Dřevo je velice tvrdé a narůžovělé. Listy jsou jehlicovité pichlavé nebo šupinaté. Plodem jsou modře černé nebo načervenalé bobule, kterým se říká jalovička. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu plné slunce a dobře propustná půda. Hostiteli rzi hrušňové jsou druhy: J. sabina, J. x media, J. chinensis, J. scopulorum a občas i J. virginiana. Naopak hostiteli rzi hrušňové nejsou: J. communis, J. conferta, J. horizontalis, J. procumbens a J. squamata.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Čeleď se dále dělí na podčeledě:
Existuje 27 - 30 rodů se 130 - 140 druhy. Rostou v podobě opadavých, poloopadavách nebo stálezelných stromů či keřů. Dorůstají výšek 1 - 116. Barva borky bývá oranžovohnědá až červenohnědá. Listy vyrůstají buď ve spirále v párech natočených vzájemě o 90° nebo křížem po 3 nebo 4. Semenné šišky jsou buď dřevité nebo kožovité (kuličky jalovce). Mezi nejznámější zástupce patří: Cypřiš, Jalovec a Zerav/Tůje.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: