karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 10.01.2019
Ořechy a kaštany : Magnoliopsida / Fagales / Juglandaceae / Juglans
Roste v Číně a Indii v podobě stromu. Dorůstá výšky do 25m. Listy jsou dlouhé 15 - 50cm, mají 7 - 13cm dlouhé řapíky, tvoří je 9 - 11 (i 15) lístků, ty jsou celokrajné nebo mírně pilovité, mírně kopinaté, špičaté, dlouhé 6 - 18cm, široké 3 - 8cm, s max. 1mm řapíčky, terminální lístek má 2 - 3cm řapíček. Samčí klasy jsou dlouhé 13,5 - 18cm a vlastní květy mají 24 - 27 tyčinek. Plody vyrůstají po 1 - 3ks, jsou vejčitěkulovité až kulaté, délky 3,4 - 6cm a šířky 3 - 5cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Rodové jméno pochází z latinských slov Jovis glans = Jupiterův žalud. Roste od středozemí po východní Asii, v Severní i Jižní Americe v podobě jednodomého stromu (i keře). Dožívají se zhruba 100 let. Větve jsou v mládí tlusté, nepružné a dřeň je přehrádková. Pupeny jsou skryté v plstnatých šupinách, terminální jsou vejčitě kulovité až eliptické, postranní kulovité až vejčité. Listy jsou střídavé, zpravidla lichozpeřené, větších rozměrů, vlastní lístky jsou pilovité nebo celokrajné a aromatické. Samčí květy jsou zelené, seskupené do tlustých převislých jehněd, kalich je 1 - 4laločný se 7 - 100 tyčinkami, samičí květy vyrůstají samostatně nebo v chudých až bohatých terminálních klasech a kalich bývá zpravidla 4laločný. Plodem je nepravá peckovice s dřevnatou skořápkou. Plody jsou náchylné na mráz a listy na spálení. Proto se doporučuje pěstování ve skupinách. Oblast pod stromem není příliš plodná, listy ořešáku vylučují látky zabraňující klíčení semen a zpomalování růstu. Při dešti se z nich smývá a dostává se do půdy. Kvete v jehnědách.
Vyhovuje mu světlo, těžká až středně těžká, vlhká a výživná půda.
Množíme semeny (musí projít stratifikací), nejčastěji ale roubováním nebo očkováním.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: