karta rostliny zobrazena tento rok 298x
poslední revize 11.08.2023
Tropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae / Ixora
Roste v Číně, Malajsii a Jávě v podobě stálezeleného keře, ale pěstuje se i v jiných tropech. Dorůstá výšky i šířky 0,8 - 1,2 (i 2)m. Větve jsou husté a vzpřímené. Palisty jsou 3úhlé a dlouhé 3 - 7mm. Listy jsou vstřícné (občas ve zdánlivém 4četném přeslenu), přisedlé, podlouhlé, úzce eliptické, obvejčité nebo vejčité, špičaté až prakticky tupé nebo zakulacené, zašpičatělé, tmavě zelené, dlouhé 6 - 10 (i 18)cm, široké 3 - 6cm, báze je klínovitá, krátce uťatá až zakulacená, žilnatinu tvoří 7 - 9 párů žilek. Květenstvím je hustý vrcholičnatý bohatý chocholík nebo lata s krátkými větvemi na až 1,5cm stopce, listeny jsou 3úhlé, dlouhé 0,2 - 1mm, vlastní květy jsou růžově oranžové, žluté nebo bílé, střední přisedlé, postranní s až 2,5mm stopkami, kališní trubka je ochlupená, dlouhá 1,5mm, laloky jsou jazykovité až 3úhlé, špičaté nebo tupé, červeně tečkované, dlouhé 0,5 - 1mm, koruna má ochlupenou trubku délky (1,5 -) 2 (i 3,5)cm, laloky eliptické nebo vejčité, zakulacené, dlouhé 5 - 6 (i 7)mm a široké 4 - 5mm. Plodem je červeně černá prakticky kulatá peckovice průměru 6 - 7mm. Existují vnitrodruhové taxony:
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 10 - 12
Synonyma: Bemsetia paniculata, Gaertnera hongkongensis, I. blanda, I. coccinea, I. colei, I. crocata, I. dixiana, I. dubia, I. flammea, I. incarnata, I. kroneana, I. pallida, I. rosea, I. speciosa, I. stricta, I. stricta var. incarnata, I. stricta var. mekongensis, Pavetta arborea, Pavetta chinensis, Pavetta kroneana, Pavetta stricta, Sykesia hongkongensis, Tsiangia hongkongensis
Roste v Africe, Asii, Karibiku, Jižní Americe, Madagaskaru a Tichomoří v podobě stálezeleného keře nebo nízkého stromu. Palisty bývají srostlé, zpravidla uvnitř žláznaté a mohou být opadavé. Listy jsou zpravidla vstřícné (i v 3četných přeslenech), eliptické až kopinaté, mohou být řapíkaté a zpravidla kožovité. Květenství je přisedlé až stopkaté, vrcholové (i úžlabní), chocholík nebo lata složená z menších bílých, žlutých, oranžových, růžových nebo červených stopkatých květů se slabou dlouhou trubkou, 4 (i 5)ti laloky, kalich je 4zubý, trubkovitý a vytrvalý. Plodem je mírně dužnatá kulovitá, eliptická nebo vejčitá peckovice obsahující 1 - 2 černá nebo červená semena. Vyšlechtilo se také velké množství kultivarů. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a dobře propustná půda bohatá na živiny. Teplotním minimem je 13 - 16°C.
Množí se semeny nebo 1/2dřevitými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Dělí se dále na mnoho podčeledí (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubiaceae ). Existuje asi 611 rodů s více než 13000. Řadí se tím mezi nejrozsáhleší čeledě kvetoucích rostlin. Pochází zejména z teplých a tropických míst celého světa. Rostou nejčastěji v podobě keřů, naleznou se ale i stromy, liány nebo byliny. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Listy vyrůstají vstřícně. Kvete oboupohlavnými (zřídka jednopohlavnými) květy. Plodem je dvounažka, tobolka nebo peckovice. Mezi nejznámější zástupce patří: Kávovník, Korálovka a Gardénie.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: