karta rostliny zobrazena tento rok 3x
poslední revize 11.08.2023
Tropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae / Ixora
Roste v Indii, Bangladéši, Pákistánu, Surinamu a Srí Lance v podobě hustého stálezeleného keře, ale rozšířila se i do jiných tropických oblastí. Dorůstá výšky 1 - 3 (i 8)m a šířky 1,5m. Palisty jsou 3úhlé a dlouhé 0,5 - 1,4cm. Listy jsou vstřícné, přisedlé, eliptické až podlouhlé, obvejčité až téměř kulaté, tupé nebo zakulacené s hrotem, tmavě zelené, kožovité, lesklé, dlouhé (2 -) 5 - 10 (i 16)cm, široké (1 -) 2 - 5 (i 6,5)cm a žilnatinu tvoří 8 - 15 párů žilek. Kvete ve vrcholovém max. krátce stopkatém chocholíku délky 4 - 10cm, šířky 4 - 8cm na 1 - 3cm stopce, listeny jsou dlouhé 8mm, vlastní květy jsou 4četné, přisedlé, červené, kalich se 4mi široce vejčitými tupými až zašpičatělými laloky délky 1mm, koruna má trubku délky (2 -) 2,5 - 4 (i 4,5)cm, šířky 1,5mm, laloky jsou 4, dlouhé (0,8 -) 1 (i 1,5)cm a široké 4 - 5 (i 8)mm. Plodem je kulovitá tmavě červená peckovice průměru 0,7 - 1,5cm obsahující 2 semena. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje vlhký teplý vzduch bez přímého slunce a bohatou zálivku pokud možno z vlažné dešťové vody. Substrát by měl být bohatý na živiny. Přezimuje v chladnějším místě s min. teplotou 15°C. Hnojíme 1x za 14 dní tekutým hnojivem.
Množí se stonkovými řízky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 11 - 12
Synonyma: I. arborea, I. coccinea var. aureorosea, I. coccinea var. bandhuca, I. coccinea var. decolorans, I. coccinea var. linneana, I. coccinea var. lutea, I. coccinea var. rosea, I. fraseri, I. incarnata, I. obovata, I. purpurea, I. radiata var. thomeana, I. shawii, Pavetta coccinea, Pavetta rubra
Roste v Africe, Asii, Karibiku, Jižní Americe, Madagaskaru a Tichomoří v podobě stálezeleného keře nebo nízkého stromu. Palisty bývají srostlé, zpravidla uvnitř žláznaté a mohou být opadavé. Listy jsou zpravidla vstřícné (i v 3četných přeslenech), eliptické až kopinaté, mohou být řapíkaté a zpravidla kožovité. Květenství je přisedlé až stopkaté, vrcholové (i úžlabní), chocholík nebo lata složená z menších bílých, žlutých, oranžových, růžových nebo červených stopkatých květů se slabou dlouhou trubkou, 4 (i 5)ti laloky, kalich je 4zubý, trubkovitý a vytrvalý. Plodem je mírně dužnatá kulovitá, eliptická nebo vejčitá peckovice obsahující 1 - 2 černá nebo červená semena. Vyšlechtilo se také velké množství kultivarů. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a dobře propustná půda bohatá na živiny. Teplotním minimem je 13 - 16°C.
Množí se semeny nebo 1/2dřevitými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Dělí se dále na mnoho podčeledí (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubiaceae ). Existuje asi 611 rodů s více než 13000. Řadí se tím mezi nejrozsáhleší čeledě kvetoucích rostlin. Pochází zejména z teplých a tropických míst celého světa. Rostou nejčastěji v podobě keřů, naleznou se ale i stromy, liány nebo byliny. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Listy vyrůstají vstřícně. Kvete oboupohlavnými (zřídka jednopohlavnými) květy. Plodem je dvounažka, tobolka nebo peckovice. Mezi nejznámější zástupce patří: Kávovník, Korálovka a Gardénie.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: