karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 27.10.2022
Tropické keře : Magnoliopsida / Lamiales / Lamiaceae / Isodon
Roste v Číně, Indii, Pákistánu, Nepálu, Bhútánu a Myanmaru jako vzpřímená chudě větvená jednoletka nebo krátkověká trvalka. Dorůstá výšky 30 - 50cm. Povrch je ochlupená. Listy jsou široce vejčité, tupě zakulacené, oboustranně ochlupené, dlouhé 3 - 7cm, široké 2,5 - 5cm, spodní strana je tečkovaná, řapíky jsou dlouhé do 3cm na spodních listech a horní jsou přisedlé. Květenství tvoří květy s hustě tečkovaným zubatým kalichem velikosti 1 - 1,5mm, může být ochlupený, koruna je bílá nebo s růžovofialovými skvrnami, dlouhá 6 - 8mm, trubka má délku 5mm a horní pysk je mírně delší spodního. Plodem je světlehnědá tvrdka délky 0,8mm a šířky 0,5mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Roste v tropické a subtropické Asii, pouze několik druhů v Africe v podobě keře, polokeře nebo trvalky. Pod zemí vytváří mohutné dřevnaté oddenky. Listy bývají řapíkaté a zubaté. Květenstvím je 1 až mnohokvětý vrcholík v řídké kytici nebo latě (i klasech), vlastní květy jsou stopkaté, kalich zvonkovitý s 5ti zuby nebo 2ma pysky, horní pysk je pak 3zubý, spodní 2zubý, koruna má trubku a je 2pyská. Plodem je prakticky kulatá, podlouhlé nebo vejčité tvrdka a může být ochlupená.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje až 7200 druhů a až 263 rodů. Drtivá většina náleží mezi byliny, vzácně se jedná o keře nebo dokonce stromy. Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Lodyha mívá čtvrcový průřez. Listy jsou protistojné nebo specielně i křížmostojné. Čepele mívají pilový nebo vroubkovaný okraj bez paistů. Kvete oboupohlavnými pyskatými květy v lichopřeslenech. Plodem je zpravidla tvrda, méně častěji peckovice nebo tobolka. Často bývají využívány v kuchyni do salátů nebo jako koření. Dále se u nich projevují léčivé účinky a používají se také jako zdroj éterických olejů.
Zdroje:
literatura: