karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 06.10.2022
Bylinky : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Isatis
Roste ve střední Asii, Íránu, Afganistánu a Pakistánu jako jednoletka nebo dvouletka. Dorůstá výšky 10 - 30cm. Stonek je větvený. Spodní listy jsou úzce eliptické, max. krátce řapíkaté, mohou být zubaté, dlouhé 3 - 8 (i 12)cm, široké 0,5 - 1,5 (i 2,5)cm, horní listy jsou čárkovitě kopinaté, přisedlé, dlouhé 1 - 5 (i 7)cm a široké 0,2 - 2cm. Květenstvím je 20 - 40tikvětý hrozen v době plodu délky až 15cm, vlastní květy jsou žluté, průměru 2mm, na 5 - 8mm stopce v době plodu, zpravidla ochlupené, kališní lístky jsou dlouhé 1,5 - 2mm, široké 1mm, korunní lístky jsou úzce obvejčité, sbíhavé, dlouhé 2,5mm a široké 1mm. Plodem je čárkovitě obvejčitá hustě ochlupená šešule délky 0,8 - 1,2cm, šířky 2 - 3mm a obsahuje úzce eliptická tmavěhnědá semena délky 3mm a šířky 1mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: I. soongorica
Roste od středozemí a na východ po střední Asii jako jednoletka, dvouletka nebo trvalka. Listy vytváří přízemní růžici, jsou úzce kopinaté, lodyžní přisedlé až objímavé a s výškou na stonku se zmenšují. Květenství je hroznovité, vlastní květy jsou 4četné, malé a zpravidla žluté. Plodem je nažka nebo šešule. Nejznámějším druhem je I. tinctoria.
Často se vyskytuje na kamenitých dobře propustných půdách.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: