karta rostliny zobrazena tento rok 50x
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Iridaceae / Moraea
Roste od jižní Afriky po Etiopii. Dorůstá výšky do 0,6 (i 1,2)m. Vytváří 1 - 2 listy, jsou mečovité, modře zelené, nápadně žilkované a zpravidla rozložené na povrchu půdy. Květenství je 2 - 4četné, vlastní květy jsou žluté, průměru 8cm, aromatické a rozkvétají postupně od vrcholu.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 8 - 11
Synonyma: Iris spathacea, Iris spathulata, M. balenii, M. longispatha, M. spathacea var. natalensis, M. spathulata subsp. autumnalis, M. spathulata subsp. saxosa, M. spathulata subsp. transvaalensis
Rod byl pojmenován po anglickém botanikovi jménem Robert Moore. Roste v tropické a z jižní Africe v podobě opadavé byliny, nejvíce z nich jsou endemity JAR a pouze 2 druhy pochází ze středozemí. Pod zemí vytváří cibulovitou hlízu. Listy jsou mečovité, kopinaté nebo trávovité. Květy se podobají kosatcům, jsou hvězdicovité, opatřené listeny, 3 vnější korunní lístky jsou volné, ale tyčinky bývají srostlé. Plodem je eliptická tobolka.
Vyhovuje ji dobře propustná půda bohatá na živiny. V době klidu potřebuje teplo, sucho a plné slunce.
Množí se semeny nebo dceřinými hlízkami, které se vysazují 5cm hluboko. Hlízy se po zatažení v našem prostředí vyjímají a skladují v chladu bez mrazu a s mírnou zálivkou.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 92 rodů s asi 1800 druhy. Pochází především z tropů a subtropů. Patří mezi trvalky a jednoděložné rostliny. Pod zemí vytváří plazivé nebo hlízovité oddenky (vzácně cibule). Nad zemí vytváří nevětvené odyhy. Listy vyrůstají přímo z hlízy, jsou kožovité, mají mečovitý, kopinatý nebo čárkovitý tvar a jsou dvouřadě uspořádané. Kvete oboupohlavnými květy s listeny nejčastěji ve vrcholících, latách, klasech, okolících nebo chocholících. Plodem je převážně tobolka. Mezi nejznámější rostliny patří: Kosatec, Šafrán, Frézie a Gladiola.
Zdroje:
literatura: