karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 02.07.2019
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Hypochaeris
Pochází z Evropy, Asie a severní Afriky a rozšířil se i jinde. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky (4 -) 20 - 30 (i 45)cm. Vytváří jeden nebo více stonku a přízemní růžici listů. Listy jsou přízemní, mají délku 2 - 10cm, barvu zelenou, někdy načervenalou a po okrajích jsou mělce laločnaté. Kvete sytě žlutými květy v úboru, zákrov má délku 1,5 - 2cm, okrajové květy mají stejnou délku jako zákrovní listeny. Plodem je nažka délky 0,8 - 1,1cm s chmýrem délky 0,8 - 1,2cm, vnější jsou uťaté, vnitřní s dlouhým zobánkem. Dnes je u nás nezvěstný.
Vyhovují mu písčiny a narašená místa.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Achyrophorus balbisii, Crepis molokaiensis, Cycnoseris australis, Hyoseris tenella, H. balbisii, H. capensis, H. glabra subsp. minima, H. glabra var. erostris, H. glabra var. hispidula, H. glabra var. loiseleuriana, H. minima, H. pumila, H. radicata subsp. glabra, H. simplex, Hypochoeris glabra
Jedná se o trvalky nebo jednoleté byliny pocházející především z Jižní Ameriky, některé z Euroasie a severní Afriky. Kvete v úborech žlutými květy. Plodem je nažka.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: