karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 06.03.2020
Sukulenty : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Hylotelephium
Roste v areálu vytyčeným Pyrenejemi, Francií, Itálií, Balkánským poloostrověm, střední Evropou a jižní skandinávií. Délka přímé lodyhy dosahuje 20 - 60 (i 80)cm. Je pouze řídce olistěná. Vlastní obvykle vstřícné listy jsou pak neojíněné a lžicovitě prohnuté. Kvete v chocholičnaté latě žlutobílými květy. Plodem je měchýřek.
Vyhovují mu suché skály a sutě, okraje lesů, světliny. Nesnáší vápenec.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Anacampseros maxima, H. telephium subsp. maximum, Sedum maximum, Sedum telephium subsp. maximum
Existuje asi 33 druhů. Rostou v Asii, Evropě a Severní Americe. Rostliny jsou sukulentně ztlustlé. Kvetou na konci léta žlutými, růžovými nebo červenými květy. Plodem je měchýřek. Existuje mnoho kultivarů, např.:
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.
Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: