zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 334x

Tropické byliny : Magnoliopsida / Malpighiales / Violaceae / Afrohybanthus

Afrohybanthus enneaspermus

Roste v Africe, Arabském poloostrově, Madagaskaru, Indii, Srí Lance, Indonésii, Tchaj-wanu, Nové Guineji a Austrálii jako trvalka (i z části dřevnatějící). Stonky jsou poléhavé nebo vystoupavé, v mládí hranaté a dlouhé 15 - 60cm. Palisty jsou 3úhlé až šídlovité, dlouhé (0,5 -) 1 - 2 (i 4)mm. Listy jsou čárkovité až úzce kopinaté, zašpičatělé, zpravidla podvinuté, mohou být pilovité nebo řídce vroubkované, dlouhé 0,5 - 9cm, široké 0,1 - 2,5cm, báze je sbíhavá v řapík délky 5 - 7mm. Kvete samostatnými 5tičetnými květy na 0,4 - 1,3cm stopce, kališní lístky jsou dlouhé do 4mm, horní pár korunních lístků je podlouhlý až čárkovitý, dlouhý 3 - 4mm, spodní pár je dlouhý 4,5 - 5mm a dolní centrální lístek je obdélníkovitý až oblichoběžníkovitý, růžový nebo světle modře fialový s tmavšími červeně fialovými žilkami, dlouhý 5,5 - 7mm a široký 5 - 9mm. Plodem je tobolka. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: Alsodeia socotrana, Calceolaria enneasperma, Calceolaria thymifolia, Hybanthus enneaspermus, Hybanthus enneaspermus f. angustifolius, Hybanthus enneaspermus f. flavus, Hybanthus enneaspermus f. pubescens, Hybanthus enneaspermus var. aurantiacus, Hybanthus enneaspermus var. banksianus, Hybanthus enneaspermus var. communis, Hybanthus enneaspermus var. densifolius, Hybanthus enneaspermus var. diversifolius, Hybanthus fritzscheanus, Hybanthus heterophyllus, Hybanthus hildebrandtii, Hybanthus hirtus, Hybanthus linifolius, Hybanthus miniatus, Hybanthus mollis, Hybanthus nyassensis, Hybanthus suffruticosus, Hybanthus thesiifolius, Hybanthus thymifolius, Hybanthus zippelii

Popis rodu Afrohybanthus

Roste v tropické a jižní Africe, Madagaskaru, tropické Asii a Austrálii jako bylina, polokeř i keř. Dorůstá výšky 0,1 - 3m. Povrch může být ochlupený. Palisty mohou být opadavé, čárkovité až kopinaté, špičaté a dlouhé 1,5 - 6mm. Listy jsou střídavé, občas ve svazečcích, přisedlé nebo téměř přisedlé, čárkovité až obvejčité, mohou být zubaté, dlouhé 0,5 - 8cm, široké 0,1 - 1,8cm a báze je klínovitá. Kvete samostatnými úžlabními 5tičetnými květy, kališní lístky jsou uprostřed ochlupené, 3 - 7mižilné, horní 3 kopinaté, korunní lístky jsou bílé, žluté, růžové nebo růžově fialové, horní pár je vejčitě kopinatý, 3 - 5tižilný, postranní jsou srpovité, spodní je nehetnatý a zpravidla tupý. Plodem je zpravidla holá tobolka obsahující (6 -) 9 - 15 (i 18) světle žlutých úzce vejčitých až eliptických semen.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek