karta rostliny zobrazena tento rok 118x
poslední revize 10.05.2015
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Asparagales / Hyacinthaceae / Brimeura
Roste na Mallorce, Menorce, Korsice a Sardínii. Pod zemí vytváří cibuli. Dorůstá výšky 1,5 - 20cm. Listy jsou přízemní, čárkovité, dlouhé (0,1 -) 5 - 22cm, široké (0,6 -) 1 - 3,1mm. Květenství je (1 -) 4 - 7 (i 8)mičetné, vlastní květy jsou zvonkovité se 6ti špičatými cípy s délkou 5 - 9mm, barva je bílá, růžová nebo růžovofialovomodrá a mírně podélně pruhovaná. Plodem je tobolka délky do 6mm.
Vyhovují ji travnatá místa, skalní výstupy, okraje křovin a to zejména na kyselém (i zásaditém) základu.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Charistemma fastigiata, Hyacinthus fastigiatus, Hyacinthus pouzolzii, Scilla fastigiata
Rod byl pojmenován na počest francouzské pěstitelky květin 16. st. jménem Marie de Brimeur. Roste v jihovýchodní Evropě a na západě středozemí. Patří mezi cibuloviny. Listy jsou čárkovité a mírně dužnaté. Kvete modrými zvonkovými květy v hroznovitém květenství v barvě modré, fialové a růžové. Plodem je tobolka.
Vyhovuje ji vlhká půda bohatá na živiny, plné slunce anebo polostín.
Množí se semeny nebo dceřinými cibulkami.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 70 rodů a asi 1000 druhů. Centrem diverzity je jižní Afrika, ale hodně rozšířené jsou i ve středozemí. Patří mezi trvalky a byliny. Pod zemí vytvářeji cibulky, vzácně oddenky. Listy mají podélnou žilnatinu, tvar nejčastěji čárkovitý až kopinatý, vyrůstají z cibule a může jich být 1 - noho. Květy obvykle bývají oboupohlavné, ale naleznou se i jednodomé jednopohlavné. Jsou seskupeny v hroznu nebo hlávce. Plodem je tobolka. Množí se semeny nebo častěji dceřinnými cibulkami. Mezi nejznámější zástupce patří: Hyacint, Modřenec, Mořská cibule, Ladoňka a Ladonička.
Zdroje:
literatura: