karta rostliny zobrazena tento rok 37x
poslední revize 23.12.2015
Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Huernia
Pochází z Etiopie, Somálska, Saudské Arábie a Jemenu. Má asi 10cm stonky široké 1 - 2cm a mají 5 žeber. Na hřbetech žeber vyrůstají dužnaté ostny, někdy zbarvené trochu do hnědočervena. Květy jsou zvonovité, purpurové a mají tvar 10ticípé hvězdy, kde každý druhý vrchol je menší než sousední. Existuje vnitrodruhový taxon:
Množí se dělením trsů, přičemž vnitřní části trsu rychle odumírají.
Roste v jižní a východní Africe v podobě sukulentní trvalky. Dorůstá výšky do 15cm. Jsou typické žebernatými bezlistými stonky pokryté zašpičatělými dužnatými výstupky. Podobají se rodu Stapelia. Občas jejich květy vydávají silný zápach podobný zápachu z mršiny, jsou zvonkovité, 5ti laločné, průměru až 3,5cm a různě skvrnité. Nejznámějším druhem je H. zebrina.
Vyhovuje jim lehká písčitá dobře propustná středně úrodná půda, mírná zálivka, polostín a teplo. V domovině se vyskytují na skalnatých místech.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
literatura: