karta rostliny zobrazena tento rok 79x
Subtropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae / Bouvardia
Roste od Mexika po Salvador v podobě mírně šplhavého keře. Dorůstá výšky 1m nebo i více. Větve jsou převislé, v mládí jemně ochlupené. Listy jsou špičaté a pochvaté. Listy bývají v 3četných přeslenech, jsou kopinaté, špičaté, dlouhé 3 - 10cm, široké 1 - 4,5cm, báze může být špičatá a řapíky jsou dlouhé do 1,2cm. Květenství je chocholičnatě vrcholičnaté, bohaté, široké 5 - 12cm, vlastní květy jsou bleděmodré až světle růžovofialové a trubka má délku 5mm. Plodem je kulovitá tobolka šířky 3mm obsahující okřídlená semena.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: B. pallida, Hedyotis bouvardioides, Houstonia bouvardioides
Rodové jméno bylo vybráno na počest lékaře jménem Charles Bouvard (1572 - 1658), který působil na dvoře Ludvíka XIII. Roste od jihozápadu USA po Mexiko v podobě trvalky až stálezeleného keře. Dorůstá výšky 0,6 - 1,5m. Povrch bývá ochlupený. Listy jsou vstřícné nebo přeslenité (po 3 - 5ti ks), oválné nebo kopinaté a dlouhé 3 - 11cm. Květenství je terminální, vrcholičnatě latnaté, vlastní květy jsou dlouze trubkovité v barvách bílé, žluté, růžové a červené. Plodem je kožovitá tobolka obsahující okřídlená semena. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji chráněné místo, polostín, plné slunce a dobře propustná půda bohatá na živiny. Zimním minimem je 7°C (v případě květu 13°C).
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Dělí se dále na mnoho podčeledí (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubiaceae ). Existuje asi 611 rodů s více než 13000. Řadí se tím mezi nejrozsáhleší čeledě kvetoucích rostlin. Pochází zejména z teplých a tropických míst celého světa. Rostou nejčastěji v podobě keřů, naleznou se ale i stromy, liány nebo byliny. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Listy vyrůstají vstřícně. Kvete oboupohlavnými (zřídka jednopohlavnými) květy. Plodem je dvounažka, tobolka nebo peckovice. Mezi nejznámější zástupce patří: Kávovník, Korálovka a Gardénie.
Zdroje:
literatura: