karta rostliny zobrazena tento rok 106x
Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Hoodia
Roste v Namibii a JAR. Stonek je ztlustlý, sloupovitý a vzpřímený. Dorůstá výšky až 0,5 (i 1)m při průměru 2,5 - 5cm. Povrch je šedozelený až hnědozelený, 11 - 17tižeberný s 0,6 - 1,2cm ostny. Květy jsou miskovité, průměru až 10cm, žluté, růžové nebo růžovofialovočervené a vydávají zápach podobný hnijícímu masu. Dokáže potlačit pocit hladu i žízně. Plodem je měchýřek délky 9 - 11cm.
Zimuje při 10 - 15°C.
Množí se semeny.
Synonyma: Scytanthus gordonii, Stapelia gordonii
Roste v jižní Africe v podobě trsovitého sukulentu. Dorůstá výšky 10 - 40cm Stonky jsou válcovité, tlusté, šedě zelené, žebernaté s ostnitými výrůstky a široké 2,5 - 10cm. Kvete krátce stopkatými miskovitými květy při vrcholu stonku mezi žebry a bývají skvrnité.
Vyhovuje mu kamenitá dobře propustná půda a plné slunce. Zaléváme pouze po dokonalém proschnutí substrátu, ale důkladně.
Množí se semeny nebo dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
literatura: