karta rostliny zobrazena tento rok 31x
poslední revize 20.05.2022
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Hieracium
Roste ve Finsku, Sibiři, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Mongolsku, Číně, Indii a Pakistánu jako trvalka. Dorůstá výšky 30 - 60cm. Stonek je při bázi ochlupený a v průměru má 2,5 - 3,5mm. Přízemních listů je 3 - 4ks, jsou kopinaté, s 5 - 8mi špičatými zuby, zelené, oboustranně ochlupené, na bázi sbíhavé, přecházející v okřídlený řapík, lodyžní lístky jsou úzce kopinaté, špičaté, menší a prakticky přisedlé. Květenstvím je úbor v počtu 9 - 10 i více ks v okokličnatém postavení, zákrov má délku 0,9 - 1cm, zákrovní lístky jsou úzce kopinaté, vnitřní ochlupené, dlouhé 8 - 9mm, široké 0,8 - 1mm a okvětní lístky mají tmavé skvrny. Plodem je prakticky černá nažka délky 3mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: H. constringensiforme, H. formicarium, H. konshakovskianum, H. kuusamoense, H. lividorubens subsp. formicarium, H. subramosum, H. subramosum subsp. kuusamoënse
Roste zejména v Evropě a Severní Americe jako trvalka. Pod zemí vytváří silný oddenek. Květenstvím je úbor v barvě žluté, méně častěji oranžové až červené. Plodem je nažka s chmýrem. Existuje více než 800 akceptovaných druhů, ale taxonů existuje více než 8000 a pravděpodobně jich je ještě více. Rod se dělí na další 2 skupiny:
Vyhovují mu dobře propustné chudé půdy na plném slunci.
Množí se semeny nebo dělením oddenků.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: