karta rostliny zobrazena tento rok 350x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Hieracium
Roste téměř v celé Evropě bez středozemí s přesahem za polární kruh, v Asii až po Japonsko a v Severní Americe jako i mírně dřevnatějící trvalka. Dorůstá výšky 0,4 - 0,9 (i 1,5)m. Lodyha je bohatě olistěná, rýhovaná a holá. Větve jsou jednoduché, v mládí ochlupené a růžovofialové. Listy jsou lodyžní, tuhé, krátce řapíkaté, podlouhlé, kopinaté až téměř čárkovité, řídce zubaté, zpravidla podvinuté, dlouhé (2 -) 5 - 8 (i 10)cm a široké (0,7 -) 1 - 1,3 (i 1,5)cm a báze je sbíhavá. Kvete v úborech seskupených do staženého okoličnatého vrcholíku, zákrov je vejčitý, dlouhý 0,8 - 1 (i 1,1)cm, široký 5 - 7mm, tvořený střechovitě položenými úzce vnějšími kopinatými listeny délky 4 - 6mm, šířky 1 - 1,5mm a korunní lístky jsou žluté. Plodem je hnědočerná nažka délky 3mm s chmýrem délky 5 - 8mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují mu listnaté nebo borové lesy, křoviny, travnaté stráně na plném slunci, písčiny, kamenolomy, atp. Nemá rád vápencový základ.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: H. acranthophorum, H. acranthophorum var. isortoquense, H. arrectum, H. canadense, H. canadense var. canadense, H. canadense var. divaricatum, H. canadense var. fasciculatum, H. canadense var. hirtirameum, H. canadense var. subintegrum, H. columbianum, H. coronopifolium, H. devoldii, H. eugenii, H. firmum, H. hispidum, H. kalmii, H. kalmii var. canadense, H. kalmii var. fasciculatum, H. kalmii var. kalmii, H. kalmii var. subintegrum, H. lactaris, H. laevigatum, H. laevigatum subsp. firmum, H. monticola, H. musartutense, H. nepiocratum, H. pervagum, H. rigorosum, H. rigorosum var. nanusekense, H. rigorosum var. sermilikense, H. rigorosum var. unanakense, H. salicifolium, H. scabriusculum, H. scabriusculum var. columbianum, H. scabriusculum var. perhirsutum, H. scabriusculum var. saximontanum, H. scabriusculum var. scabrum, H. serotinum, H. sinense, H. stiptocaule, H. umbellatum f. scabrum, H. umbellatum subsp. canadense, H. umbellatum subsp. coronopifolium, H. umbellatum subsp. monticola, H. umbellatum var. canadense, H. umbellatum var. commune, H. umbellatum var. coronopifolium, H. umbellatum var. mongolicum, H. umbellatum var. scabriusculum, H. x fernaldii
Roste zejména v Evropě a Severní Americe jako trvalka. Pod zemí vytváří silný oddenek. Květenstvím je úbor v barvě žluté, méně častěji oranžové až červené. Plodem je nažka s chmýrem. Existuje více než 800 akceptovaných druhů, ale taxonů existuje více než 8000 a pravděpodobně jich je ještě více. Rod se dělí na další 2 skupiny:
Vyhovují mu dobře propustné chudé půdy na plném slunci.
Množí se semeny nebo dělením oddenků.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: