zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 130x

Tropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Hibiscus

Hibiscus syriacus (Ibišek syrský)

cenik ceny již od 41,00 Kč s DPH

Roste v Číně a Indii v podobě opadavého (při dostatku tepla i stálezeleného) vzpřímeného keře, ale rozšířil se i jinde. Dorůstá výšky 1 - 3 (i 4)m a šířky 1 - 1,8m. Větve jsou v mládí ochlupené. Borka je šedá. Palisty jsou čárkovité a dlouhé 0,4 - 0,6 (i 1)cm. Listy jsou střídavé, eliptické až vejčité nebo kosočtvercovité, špičaté, asymetricky zubaté, mohou být hluboce dlanitě 3laločné, průsvitně tečkované, tmavě zelené, dlouhé (2,5 -) 3 - 9 (i 12)cm, široké (1,5 -) 3 - 5 (i 6)cm, báze je klínovitá až sbíhavá, spodní strana světlejší, ochlupená a řapíky jsou dlouhé (0,5 -) 1 - 3,5 (i 5)cm. Kvete samostatnými nebo párovými 5tičetnými květy o průměru 4 - 5 (i 9)cm na 0,5 - 2cm stopce, kalich je jemně ochlupený, dlouhý 1,2 - 1,7cm, laloky jsou kopinaté, špičaté, koruna je světle fialová s tmavě fialovou skvrnou ve středu, může ale být i bílá nebo narůžovělá, korunní lístky jsou obvejčité, dlouhé (3 -) 3,5 - 5 (i 6,5)cm a široké 2 - 3,5cm. Plodem je eliptická 5tipouzdrá tobolka délky (1,5 -) 2 (i 2,5)cm, průměru 1cm a obsahuj ledvinitá na okraji ochlupená semena. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu jílovitá, kyselá a písčitá dobře propustná úrodná stále mírně vlhká půda na plném slunci. Starší rostliny jsou mrazuvzdorné do -27°C, mladší je potřeba chránit. Když omrzne, dobře regeneruje. Dobře snáší řez, ten je potřeba provádět i kvůli větší násadě květů. Hnojí se 1x za týden. Část kořínků je mělká, nemělo by se tedy kolem rostliny kypřit.

Množí se řízkováním, semeny nebo hřížením.

HibiscusSyriacus.jpg
960 x 720 px
202.75 kB HibiscusSyriacus2.jpg
800 x 532 px
163.07 kB HibiscusSyriacus3.jpg
1127 x 845 px
273.81 kB HibiscusSyriacus4.jpg
960 x 720 px
249.17 kB HibiscusSyriacus5.jpg
720 x 960 px
169.12 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 5 - 10

Synonyma: Althaea frutex, H. acerifolius, H. arborescens, H. chinensis, H. floridus, H. rhombifolius, H. syriacus var. micranthus, H. syriacus var. syriacus, Ketmia arborea, Ketmia syriaca, Ketmia syrorum

Popis rodu Hibiscus

cenikceny již od 24,00 Kč s DPH

Rodové jméno pochází ze jména egyptského boha Ibis a řeckého slova iskó = ctím. Roste v teplých tropických a subtropických částech Asie, Afriky a Ameriky v podobě i stálezeleného keře nebo nízkého stromu (i trvalky). Palisty jsou malé, úzké, chlupovité nebo široké a záhy opadávají. Listy jsou střídavé, celokrajné, zubaté až hluboce laločnaté, od báze 3 - 7mižilné a řapíky bývají ochlupené. Kvete ozdobnými 5tičetnými růžově fialovými, červenými nebo žlutými květy složenými z velkých překrývajících se korunních lístků, výraznými dlouhými tyčinkami a pestíky. Plodem je pukavá válcovitá tobolka a obsahuje ledvinitá až prakticky kulatá. V našich obchodech se nejčastěji setkáte s druhem H. rosa-sinensis, což je bytový ibišek (čínská růže), venkovním ibiškem je pak H. syriacus a poslední dobou přichází do obliby také H. moscheutos (Ibišek bahenní), ze kterého se mohou pěstovat celoročně venku pouze některé kultivary. Existují vnitrodruhové taxony:

Potřebuje slunné místo, raději ale rozptýlené světlo a hlinitá půda bohatá na živiny. Důležitá je také vyšší vlhkost vzduchu a udržování stále vlhkého substrátu. Na zimu jej přemístěte na chladnější, ale stále světlé místo a mírně snižte zálivku. Dobře snáší řez.

Množíme semeny (u venkovních sbíráme nejlépe v únoru, mají vysoké procento klíčivosti), pak je odolnější, ale méně kvete nebo řízkováním dřevnatých větviček, které se nejprve nechají zakořenit ve vodě.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek