karta rostliny zobrazena tento rok 424x
poslední revize 22.03.2023
Tropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Hibiscus
Roste v Severní Americe jako bylina. Dorůstá výšky 1 - 2,5m a šířky 1 - 1,5m. Listy jsou velké, vejčité, zašpičatělé, pilovité a spodní strana je plstnatá. Kvete bílými až růžovými (i s malou skvrnou v ústí) květy o průměru 10 - 20cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje teplo, plné slunce, vlhkou bažinnou půdu, ale na zimu pouze mírné. Na první zimu se musí schovat. Celoroční pěstování vydrží pouze některé kultivary a i u nich se doporučuje zamulčování.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 5 - 9
Synonyma: Abelmoschus aquaticus, Althaea grandiflora, H. aquaticus, H. laevigatus, H. moscheutos subsp. incanus, H. moscheutos subsp. moscheutos, H. moscheutos subsp. palustris, H. moscheutos var. flavescens, H. moscheutos var. moscheutos, H. opulifolius, H. palustris, H. palustris f. palustris, H. palustris f. peckii, H. petioliflorus, H. pinetorum, H. roseus
Rodové jméno pochází ze jména egyptského boha Ibis a řeckého slova iskó = ctím. Roste v teplých tropických a subtropických částech Asie, Afriky a Ameriky v podobě i stálezeleného keře nebo nízkého stromu (i trvalky). Palisty jsou malé, úzké, chlupovité nebo široké a záhy opadávají. Listy jsou střídavé, celokrajné, zubaté až hluboce laločnaté, od báze 3 - 7mižilné a řapíky bývají ochlupené. Kvete ozdobnými 5tičetnými růžově fialovými, červenými nebo žlutými květy složenými z velkých překrývajících se korunních lístků, výraznými dlouhými tyčinkami a pestíky. Plodem je pukavá válcovitá tobolka a obsahuje ledvinitá až prakticky kulatá. V našich obchodech se nejčastěji setkáte s druhem H. rosa-sinensis, což je bytový ibišek (čínská růže), venkovním ibiškem je pak H. syriacus a poslední dobou přichází do obliby také H. moscheutos (Ibišek bahenní), ze kterého se mohou pěstovat celoročně venku pouze některé kultivary. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje slunné místo, raději ale rozptýlené světlo a hlinitá půda bohatá na živiny. Důležitá je také vyšší vlhkost vzduchu a udržování stále vlhkého substrátu. Na zimu jej přemístěte na chladnější, ale stále světlé místo a mírně snižte zálivku. Dobře snáší řez.
Množíme semeny (u venkovních sbíráme nejlépe v únoru, mají vysoké procento klíčivosti), pak je odolnější, ale méně kvete nebo řízkováním dřevnatých větviček, které se nejprve nechají zakořenit ve vodě.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: