karta rostliny zobrazena tento rok 90x
Tropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Pavonia
Roste v Indii, Pákistánu, Arabském poloostrově a Etiopii v podobě stálezelené byliny, keře nebo stromu. Dorůstá výšky do 30cm. Povrch bývá ochlupený nebo šupinatý. Palisty jsou šídlovité, nitkovité, kopinaté, srpovité nebo lopatkovité a dlouhé 3 - 4mm. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhlé až úzce vejčité, mohou být dlanitě laločnaté, zpravidla průsvitně tečkované, oboustranně ochlupené, dlouhé 1 - 4,5cm, široké 0,7 - 3,5cm, báze je kulatá nebo uťatá a řapíky jsou dlouhé 0,7 - 2cm. Květy vyrůstají samostatně nebo párovitě či ve vrcholících, hroznech, latách nebo hlávkách na vzpřímené 1,5 - 2,5cm stopce, jsou 5tičetné, mají 4 - 24 růžových až červených listenů, kalich je zvonkovitý nebo pohárovitý, 5laločný, vytrvalý, koruna je kolovitá, zvonkovitá nebo válcovitá, bílá, žlutá, růžová, fialová nebo červená, občas s tmavým středem, průměru 1 - 1,5cm, korunních lístků je 5, jsou obvejčité, zakulacené, dlouhé 1cm a široké 7mm. Plody jsou prakticky kulaté, mohou být ochlupené, občas křídlaté, trnité, vrásčité, kýlnaté, průměru 7mm a obsahují občas ochlupená tmavě hnědá semena délky 2mm a šířky 1,5mm.
Zimuje při min. teplotě 16 - 18°C, plné slunce nebo polostín a dobře propustná půda.
Množí se semeny nebo bylinnými řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Hibiscus flavus, Hibiscus microphyllus, Malache arabica, P. arabica var. massuriensis, P. erlangeri, P. erythraeae, P. pseudoarabica
Roste v tropické Americe v podobě byliny, polokeře, keře nebo stromu. Povrch bývá ochlupený (i žláznatě). Palisty jsou šídlovité, nitkovité, kopinaté, srpovité anebo lopatkovité. Listy jsou střídavé, řapíkaté, mohou být dlanitě laločnaté a zpravidla průsvitně tečkované. Kvete samostatnými nebo párovými 5tičetnými květy (i v latách, vrcholících, hroznech nebo hlávkách) na stopce, zákrov je na bázi kalich, má 4 - 24 listenů, občas v růžové až červené, kalich je zvonkovitý nebo pohárkovitý, 5tilaný, vytrvávající, koruna je kolovitá, zvonkovitá nebo válcovitá, bílá, žlutá, růžová, fialová nebo červená a občas s tmavým středem. Plody jsou prakticky kulaté, mohou být ochlupené, dřevnaté, občas křídlaté, trnité, vrásčité anebo kýlnaté a semena mohou být ochlupená.
Vyhovuje ji plné slunce, polostín a dobře propustná půda. Zimuje při min. teplotě 16 - 18°C.
Množí se semeny nebo bylinnými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
literatura: