karta rostliny zobrazena tento rok 6x
poslední revize 15.04.2024
Tropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Hibiscus
Roste v Angole v podobě keře. Dorůstá výšky do 1,2m. Kmínky jsou osténkaté a v horní části ochlupené. Palisty jsou čárkovité, zploštělé a na okraji ochlupené. Listy jsou tupé až špičaté, pilovité, řídce ochlupené, dlouhé 1 - 6,5cm, široké 0,8 - 6,5cm, uprostřed rostlin hluboce 3 - 5tilaločné, na horních listech úzce vejčité až 3laločné, báze uťatá až srdčitá, spodní strana je hustě ochlupená a řapíky jsou dlouhé 0,3 - 2cm. Květenstvím je svazeček při vrcholku na krátkých postranních větvích na 3 - 6mm stopce, mají 10 čárkovitých zákrovních na vrcholu 2klaných štětinatých listenů délky 6 - 7mm, kalich je dlouhý 1,4 - 1,6cm, laloky 3úhlé, špičaté, ochlupené, koruna je žlutě růžová s růžově fialovým středem a korunní lístky jsou dlouhé 3cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Rodové jméno pochází ze jména egyptského boha Ibis a řeckého slova iskó = ctím. Roste v teplých tropických a subtropických částech Asie, Afriky a Ameriky v podobě i stálezeleného keře nebo nízkého stromu (i trvalky). Palisty jsou malé, úzké, chlupovité nebo široké a záhy opadávají. Listy jsou střídavé, celokrajné, zubaté až hluboce laločnaté, od báze 3 - 7mižilné a řapíky bývají ochlupené. Kvete ozdobnými 5tičetnými růžově fialovými, červenými nebo žlutými květy složenými z velkých překrývajících se korunních lístků, výraznými dlouhými tyčinkami a pestíky. Plodem je pukavá válcovitá tobolka a obsahuje ledvinitá až prakticky kulatá. V našich obchodech se nejčastěji setkáte s druhem H. rosa-sinensis, což je bytový ibišek (čínská růže), venkovním ibiškem je pak H. syriacus a poslední dobou přichází do obliby také H. moscheutos (Ibišek bahenní), ze kterého se mohou pěstovat celoročně venku pouze některé kultivary. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje slunné místo, raději ale rozptýlené světlo a hlinitá půda bohatá na živiny. Důležitá je také vyšší vlhkost vzduchu a udržování stále vlhkého substrátu. Na zimu jej přemístěte na chladnější, ale stále světlé místo a mírně snižte zálivku. Dobře snáší řez.
Množíme semeny (u venkovních sbíráme nejlépe v únoru, mají vysoké procento klíčivosti), pak je odolnější, ale méně kvete nebo řízkováním dřevnatých větviček, které se nejprve nechají zakořenit ve vodě.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: