karta rostliny zobrazena tento rok 99x
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Cupressaceae / Calocedrus
Roste na Tchaj-waně. Dorůstá výšky 25 - 30m. Šišky jsou dlouhé 1,5 - 2cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: C. macrolepis var. formosana, Heyderia formosana, Libocedrus formosana, Libocedrus macrolepis var. formosana
Roste v USA, Číně, Myanmaru a na Tchaj-wanu v podobě stálezeleného jednodomého stromu. Větve se větví do plochy v 1 rovině, jsou rozkladité nebo vystoupavé a zploštělé. Listy jsou křižmostojné, téměř v 4četných přeslenech, šupinaté, báze sbíhavá, lícní pár je zploštělý, postranní člunkovité, překrývající lícní, na spodní straně bez nápadnějších stomatálních pruhů. Samčí šištice vrcholové, samostatné, podlouhlé, samičí šištice vrcholové, podlouhlé až válcovitě eliptické, mají 4 semenné šupiny ležící paralelně ve 2 vstřícných párech a obsahují po 2 nestejně okřídlených semenech. Nejznámějším druhem je C. decurrens.
Vyhovují mu chladnější horské lesy na plném slunci nebo v mírném polostínu ve středně úrodné půdě.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Čeleď se dále dělí na podčeledě:
Existuje 27 - 30 rodů se 130 - 140 druhy. Rostou v podobě opadavých, poloopadavách nebo stálezelných stromů či keřů. Dorůstají výšek 1 - 116. Barva borky bývá oranžovohnědá až červenohnědá. Listy vyrůstají buď ve spirále v párech natočených vzájemě o 90° nebo křížem po 3 nebo 4. Semenné šišky jsou buď dřevité nebo kožovité (kuličky jalovce). Mezi nejznámější zástupce patří: Cypřiš, Jalovec a Zerav/Tůje.
literatura: