karta rostliny zobrazena tento rok 423x
Byliny : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Hesperis
Roste v Euroasii jako dvouletka (i krátce žijící trvalka). Dorůstá výšky (0,3 -) 0,4 - 1 (i 1,2)m a šířky 60cm. Stonek je řídce větvený, vzpřímený a hustě krátce ochlupený. Největší listy mají až 12cm délku, 4cm šířku, jsou kopinaté, mírně zubaté a od střední části stonku přisedlé. Obsahují hodně vitamínu C. Květenstvím je 20 - 30tikvětý hrozen, za plodu se prodlužuje do délky až 20cm, vlastní květy mají průměr 1,5cm, jsou růžové nebo bílé a vydávají na noc příjemné aroma. Plodem je šešule délky (3 -) 5 - 9cm a obsahuje semena délky 3mm. Existují vnitrodruhové taxony:
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 3 - 9
Synonyma: Antoniana sylvestris, Crucifera matronalis, Deilosma inodorum, Deilosma matronale, Deilosma niveum, Deilosma runcinatum, Deilosma sibirica, H. adenosepala, H. alba, H. heterophylla, H. matronalis subsp. sibirica, H. matronalis var. elata, H. matronalis var. sibirica, H. oblongipetala, H. oreophila, H. pontica, H. pseudonivea, H. sibirica, H. sibirica var. alba, Viola matronalis
Roste ve středozemí a mírném pásu Asie v podobě dvouletky nebo krátkověké trvalky. Dorůstá výšky 0,3 - 1,2m. Listy jsou střídavé, celokrajné, zubaté anebo až peřenolaločné. Nejčastější barva květů je růžová nebo bílá. Plodem je šešule.
Potřebuje teplo, plné slunce, vlhká a dobře propustná půda.
Množí se řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: