karta rostliny zobrazena tento rok 83x
poslední revize 19.12.2017
Traviny : Liliopsida / Poales / Poaceae / Helictotrichon
Pochází z oblastí Turkestánu. Dorůstá výšky 50 - 60 (i 70)cm (za květu až 1 - 1,2m). Patří mezi stálezelené trsnaté traviny. Listy mají šedomodrou barvu a jsou obloukovitě převislé. Kvete latami na 1,2 - 1,6m stéblech.
Vyhovuje mu plné slunce a sušší kamenité půdy, které mohou být i chudší na živiny. V suchu je i plně mrazuvzdorný. Na počátku jara se ořezává trs z minulého roku.
Množí se dělením trsu.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Arrhenatherum sempervirens, Avena involuta, Avena notarisii, Avena sempervirens, Avena sempervirens subsp. notarisii, Avena sempervirens var. notarisii, Avena sempervirens var. pubescens, Avena sesquitertia, Avena striata, Avenastrum sempervirens, Avenula sempervirens, H. sempervirens var. pubescens, Heuffelia sempervirens, Trisetum striatum
Mnoho z nich se najde v Pyrenejích.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:
Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: