karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 13.09.2024
Sukulenty : Liliopsida / Asparagales / Asphodelaceae / Haworthia
Roste v JAR. Růžice obsahuje (12 -) 15 - 20 (i 40) listů, vlastní listy jsou vzpřímené až rozložité, zašpičatělé, kýlnaté, tmavě zelené až temně zelené, dlouhé 3 - 15cm, na bázi široké 1 - 2cm a tlusté do 3,5mm. Kvete na 20cm stopce v 8cm dlouhém hroznu 6 - 10ti růžově bílými převislými květy ve spirále, listeny jsou 3úhlé, zašpičatělé, světle hnědě zelené, vzpřímené, dlouhé 3mm, široké 1mm, korunní lístky jsou růžově bílé s červeně hnědým kýlem, délky 1,4cm. Na svých stanovištích je velice variabilní. Existují vnitrodruhové taxony:
Zimuje při teplotách kolem 10°C.
Množí se odnožemi.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Aloe stenophylla, Catevala angustifolia, H. albanensis, H. angustifolia f. grandis, H. angustifolia var. albanensis, H. angustifolia var. grandis, H. angustifolia var. liliputana, H. chloracantha subsp. angustifolia, H. chloracantha var. angustifolia
Rodové jméno bylo vybráno na počest anglického entomologa a botanika jménem Andrian Hardy Haworth (1767 - 1833). Roste v jižní Africe v trsech. Připomínají svým tvarem malé Aloe. Listy jsou 3úhlé, v přízemní růžici, zpravidla bíle tečkované či jinak skvrnité a mohou být i bradavičnaté. Květenstvím je hrozen na dlouhém tenkém stonku, vlastní květy jsou 6tičetné, bílé (i žluté).
Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a dobře propustná v době vegetace i vlhká půda, ale v zimě zcela suchá. Vyšší letní teploty zastavují rostlinám růst. Přezimujte při teplotách kolem 7 - 15°C. Občas dochází ke ztrátě kořenů. V tomto případě stačí rostlinu přemístit do nové zeminy na zastíněné místo, zbavit rostlinu zbývajících kořenů a po objevení nových kořenů obnovte zálivku.
Množí se dělením, odnožemi, řízky nebo semeny, která bohužel rychle ztrácejí klíčivost.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: