karta rostliny zobrazena tento rok 9x
Skalničky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Haplopappus
Roste v Argentině v podobě polokeře. Dorůstá výšky 5 - 15cm. Větve jsou v mládí ochlupené. Listy jsou úzce kopisťovitě obvejčité, přisedlé až téměř objímavé, kožovité, síťované a osinatě zubaté. Květenstvím je žlutý úbor na stopce, zákrov je 4 - 5tiřadý a listeny jsou osinaté.
Vyhovují mu dobře propustné půdy bohaté na živiny na plném slunci.
Množí se semeny nebo řízky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste v USA, Mexiku a chladnějších oblastech Jižní Ameriky jako jednoletky, trvalky, polokeře nebo i keře. Povrch bývá žláznatý. Lodyhy jsou přímé, mohou být olistěné. Listy jsou přízemní, mohou být i lodyžní, celokrajné, zubaté anebo laločnaté. Květenstvím je dlouze stopkatý úbor, zákrov je 1/2kulatý až válcovitý, zákrovní listeny jsou v několika řadách, bohaté, prakticky stejné až nestejné, zpravidla s nazelenalými špičkami, okvětní lístky po několika ks až středně bohatě anebo naopak občas i zcela chybí, fertilní i sterilní, žluté (i bílé), terčové květy po několika ks až mnoha, oboupohlavné, žluté, bílé nebo narůžovofialovělé, fertilní (i sterilní), koruna nálevkovitá až prakticky válcovitá s 5tizubým nebo 5tilaločkým okrajem. Plodem je 4 - 5tižeberná nažka s jednořadým chmýrem.
Vyhovuje mu chráněné místo, dobře propustná písčitá nebo štěrkovitá půda s podílem organiky a občasnou důkladnou zálivkou na plném slunci a suchým zimním režimem.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: