karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 08.08.2017
Tropické keře : Magnoliopsida / Gentianales / Rubiaceae / Hamelia
Roste na Jamajce v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky do 6m. Větve jsou v mládí 4hranné a mohou být ochlupené. Palisty jsou drobné, 3úhlé, šídlovité. Listy vyrůstají zpravidla v 3četných přeslenech, jsou eliptické, špičaté, dlouhé do 15cm, široké 6cm, na spodní straně v paždí žilek ochlupené, žilnatinu tvoří 8 - 10 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 1 - 2cm. Květenství je terminální, bohaté, jednostranné, krátce stopkaté, vlastní květy mají 4mm dlouhý kalich, laloky široce 3úhlé, drobné, koruna žlutá, dlouhá 3,5 - 6cm a laloky jsou vejčité, dlouhé 6 - 8mm, tupé nebo zašpičatělé. Plody jsou červené, dlouhé 1 - 1,2cm a obsahují hnědá lesklá semena délky 0,6mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste v tropické a subtropické Americe v podobě stálezeleného keře nebo stromu. Mladé větve mohou být ochlupené. Listy jsou celokrajné, vstřícné (i v přeslenech) a mají řapíky. Kvete červenými až žlutými krátce stopkatými až přisedlými trubkovitými až zvonkovitými květy ve vrcholovém vijanovitém květenství, kalich má 5 vytrvávajících laloků a okraj koruny je krátce 5tilaločný. Plodem jsou drobné vejčité až válcovité 5tilaločné jedovaté bobulky s drobnými semeny.
Vyhovuje ji půda bohatá na živiny, bohatá zálivka a polostín.
Množí se řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Dělí se dále na mnoho podčeledí (viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Rubiaceae ). Existuje asi 611 rodů s více než 13000. Řadí se tím mezi nejrozsáhleší čeledě kvetoucích rostlin. Pochází zejména z teplých a tropických míst celého světa. Rostou nejčastěji v podobě keřů, naleznou se ale i stromy, liány nebo byliny. Může se jednat o jednoletky i trvalky. Listy vyrůstají vstřícně. Kvete oboupohlavnými (zřídka jednopohlavnými) květy. Plodem je dvounažka, tobolka nebo peckovice. Mezi nejznámější zástupce patří: Kávovník, Korálovka a Gardénie.
Zdroje:
literatura: