karta rostliny zobrazena tento rok 250x
Subtropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Gleditsia
Roste v Číně a Mongolsku v podobě stromu s rozšiřující se korunou. Dorůstá výšky 10 - 30m. Větve jsou tlusté, šedohnědé až tmavěhnědé, trny jsou mohutné, kuželovité, větvené a dlouhé 10 - 16cm. Listy jsou žlutozelené, 1 - 2x zpeřené, dlouhé 10 - 26cm, 1x zpeřené tvoří 8 - 14 (i 18) lístků, vlastní lístky jsou vejčité až podlouhlé, tupé, drobně vroubkované, dlouhé 2 - 12,5cm, široké 1 - 6cm, spodní strana síťnatá, řapíčky dlouhé 1 - 5mm a 2x zpeřené jsou vzácné. Květenstvím je úžlabní nebo vrcholový ochlupený hrozen délky 5 - 14cm, vlastní květy jsou žlutobílé, samčí široké 0,9 - 1cm, mají 0,2 - 1cm stopku, 4 kališní 3úhle kopinaté oboustranně ochlupené lístky délky 3mm, 4 korunní ochlupené lístky délky 4 - 5mm, 6 - 8 tyčinek, oboupohlavné květy mají průměr 1 - 1,2cm, 2 - 5mm stopku, kališní i korunní lístky jsou delší a mají 8 tyčinek. Plody jsou hnědé (i načervenalé), mohou být zahnuté i zkroucené, řemenovité, dlouhé (5 -) 12 - 37cm, široké (1 -) 2 - 4cm a obsahují hnědá podlouhlá až eliptická lesklá semena délky 1,1 - 1,3cm a šířky 8 - 9mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Caesalpiniodes macracanthum, Caesalpiniodes sinense, G. fontanesii, G. horrida, G. indica, G. japonica, G. officinalis, G. sinensis var. inermis, G. sinensis var. purpurea, G. xylocarpa, Gymnocladus williamsii
Roste v Severní i Jižní Americe, Africe a Asii v podobě opadavého zpravidla trnitého stromu (i keře). Borka je tmavě šedá, slabá a odlupuje se. Listy jsou střídavé nebo ve svazečcích, 1 - 2x lichozpeřené s mnoha lístky. Květy jsou 3 - 5tičetné, drobné, bledě zelené až žlutozelené či bělavé, seskupené zpravidla v úžlabních hroznech, klasech nebo latách, mohou být jednodomé i dvoudomé a mají 6 - 10 tyčinek. Plodem je zploštělý vejčitý až podlouhlý lusk se zploštělými semeny. Nejznámějším druhem je G. triacanthos.
Vyhovuje mu hlinitá i písčitá půda, teplo a plné slunce.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: