zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 185x

Kaktusy : Magnoliopsida / Caryophyllales / Cactaceae / Gymnocalycium

Gymnocalycium mihanovichii

Roste v Paraguayi. V drtivé většině jsou roubovány na Hylocereus. Znáte je ze supermarketů jako barevná (typicky červená, oranžová nebo růžová) zakončení kaktusových podnoží v různých tvarech. Tělo je šedozelené, kulovité, průměru 5cm, mají 8 žeber s vodorovným žlábkem a z areol vyrůstají krátké hnědožluté trny. Kvete růžovými nebo žlutozelenými květy. Existují vnitrodruhové taxony:

Zimuje při min. teplotě 10°C.

GymnocalyciumMihanovichii.jpg
681 x 908 px
408.86 kB GymnocalyciumMihanovichii2.jpg
829 x 814 px
89.62 kB GymnocalyciumMihanovichii3.jpg
720 x 960 px
300.49 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 9 - 11

Synonyma: Echinocactus mihanovichii, G. mihanovichii var. albiflorum, G. mihanovichii var. filadelfiense, G. mihanovichii var. friedrichii, G. mihanovichii var. stenogonum, G. stenogonum

Popis rodu Gymnocalycium

cenikceny již od 22,00 Kč s DPH

Roste v Jižní Americe, především v Argentině, Uruguayi, Paraguayi, jižní Bolívii a Brazílii v podobě nízkého kulovitého až válcovitého kaktusu. Dorůstá zpravidla výšky 4 - 15cm. Tělo má přímé nebo spirálovité žebra, mohou se až rozpadat do hrbolků a trny jsou mírně zahnuté. Kvete nálevkovitými květy. Nejznámějším druhem je G. baldianum.

Má rád dostatek světla (paradoxně by neměl ale přijít na přímé polední). Patří mezi méně náchylné kaktusy na přelití, ale přesto zalévejte pouze málo. Na zimu rostliny přemístěte do chladné místnosti o teplotě 5 - 10°C a zcela zastavte zálivku. Substrát potřebuje dobře propustný, písčitý, s výbornou drenáží. Hnojí se 1 - 2x měsíčně speciálními hnojivy pro kaktusy.

Množí se odnožemi nebo semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Cactaceae (Kaktusovité)

Pro Čechy je to velmi známá čeleď, přestože u nás kaktusy nerostou. Také mezi významnými botaniky-kaktusáři se vyskytuje jedno české jméno a to Alberto Vojtěch Frič 1882 - 1944 (o jeho cestách vyšel také komix v ABC v rámci cyklu Lovci zelených pokladů). Mnoho evropských sbírek je založeno na semenech dovezených českými dělníky, kteří do Ameriky jezdily na montáže. Některé druhy byly dokonce díky těmto zásilkám zachráněny před vyhynutím. Podle různých taxonomických pojetí existuje 120 - 220 rodů.

Název pochází z řečtiny. Vyskytují se především v Jižní a Severní Americe. Díky lidem se však rozšířily na všechny kontinenty. Patří mezi sukulenty. Většině z nich vyhovuje prostředí polopouště a stepy. Méně pak pouště a 1/20 dokonce na deštné pralesy s druhy epifyticky rostoucími na stromech, kterým vyhovuje rosení - např. Rhipsalis (Věšák). Z westernů lidi znají hlavně veliké několikametrové obry. Většina druhý ale nepřerůstá výšku 20cm. Celkový rozptyl je pak od 5mm po 15m. Vysoké druhy pak slouží často ptákům pro vybudování si hnízda jako náhražka dutin ve stromech. Člověk kaktusy kromě okrasné hodnoty využívá také v potravinářském průmyslu zejména k výrobě alkoholických i nealkoholických nápojů.

Typickým znakem kaktusu je areola, což je zakrnělá postranní větev. Listy jsou pak přetvořené v trny, které slouží jednak k odrazení zvířat k jejich poškození, ale vytvářejí také alespoň nějaký stín. Druhy které naopak rostou ve vysokých polohách jsou ochlupené. Povrch (kutikula) je velmi tuhý, aby dokázal odolávat ostrému sluníčku a teplu a zabraňoval tak odpařování vody. Květy jsou u kaktusů obzvláště krásné. Mohou nabývat různých barev. Například rod Mammillaria je známý tím, že květy vyrůstají na koncích stonků kolem dokola ve věnečcích. Dále asi každý bude znát vánoční kaktus.
Podle místa výskytu vyplývá, že většině kaktusů vyhovuje mírná zálivka, dobře propustný písčitý substrát (je ovšem nutné do něj dodávat minerály v hnojivu) a plné slunce. Na zimu snížit teplotu na 5 - 10°C a nezalévat vůbec. Tato fáze je většinou nutná k tomu, abyste rostliny donutily ke květu.

Množí se drobnými semeny nebo řízkováním. Oblíbené je také roubovaní. (Komerčně nabízené roubovance se mi zdají být ovšem kýčovité, což prezentuji čistě jako můj osobní názor.)

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek