karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 08.02.2023
Užitkové / Technické : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Gossypium
Roste v Austrálii v podobě bohatě větveného stálezeleného keře. Dorůstá výšky i šířky 1,8 - 3m. Povrch je namodralý a má černé hrbolky. Listy jsou tuhé, vejčité až obvejčité, hrotité, šedozelené, dlouhé 2 - 6cm a řapíky bývají dlouhé 1 - 3cm. Květy mají 0,5 - 1,5cm stopku, kalich prakticky uťatý, má 5 oušek, korunní lístky jsou světle růžovofialové, na bázi mají červenou skvrnu a délka listů je 4 - 6cm. Plodem je 3 - 4chlopňová vejčitá, špičatá, černě tečkovaná tobolka.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 9 - 11
Synonyma: Cienfuegosia gossypioides, G. australiense, G. gossypioides, G. nandewarense, G. sturtianum var. nandewarense, G. sturtianum var. trilobum, G. sturtii, G. sturtii var. trilobum
Roste v suchých oblastech tropické Afriky, Austrálie, Ameriky a východní Asie v podobě stromu, keře, polokeře i byliny. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dlouhé a se 3 - 9ti laloky. Kvete oboupohlavnými velkými samostatnými úžlabními květy v barvě žluté nebo červené, kalich je uťatý nebo má 5laloků, pohárkovitý a semeníky mají 3 - 5 pouzder. Plodem je kožovitá zploštělá tobolka se 3 - 5ti chlopněmi, semena jsou olejnatá, kulatá až hranatá a mohou být ochlupená.
Vyhovuje mu vlhká dobře propustná půda, horké léto, plné slunce a chráněné místo.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: